Test: Rock Machine Blizzard TRL 90-29. Univerzál na každý den?

Test: Rock Machine Blizzard TRL 90-29. Univerzál na každý den?

Model Blizzard se objevuje na trhu už pěknou řádku let. V dnešním testu se zaměříme na to, jak si vede oproti modernějším strojům.

První oťukávání

Už při vybalení z krabice mi bylo jasné, že tenhle rám už jsem někdy viděl. Je to stejný rám, jaký Rock Machine používá u svého Blizzardu TRL již pár let. I když se někomu může zdát zastaralý, stále se jedná o velmi kvalitní rám, který vydrží drsné zacházení a ani enduro vyjížďky se bát nemusíte.


Černý lak na zadní stavbě doplňuje stříbrný zbytek hliníkového rámu, takže si kola určitě všimnete, až kolem vás někde projede. Jedná se o velmi populární model kopřivnické značky a tak se stává, že na něj v trail centrech velmi často narážím, což značí velkou oblíbenost mezi bajkery.

Rock Machine Blizzard TRL 90-29

Jak se jede do kopce?

Pokud někam vyrazíte, tak vás ve většině případů potká kopec. Snad každý z nás ho chce vyjet co nejméně bolestivě, a proto jízda do kopce je snad důležitější než ta z kopce, aby vám zbyl dostatek síly na sjezd.

Díky tomu, že na Blizzardovi najdete obuty pláště WTB Vigilante TCS Light/High Grip, 29×2,5" vpředu a vzadu WTB Trail Boss TCS Tough/Fast Rolling, 29×2,4", máte na asfaltu pocit, že ty gumy snad k asfaltu lepí. Pokud ale nafoukáte gumy na tvrdo, dá se i na tomto obutí vyjet na nějakou delší vyjížďku, ale i tak je lepší se asfaltu co nejvíce vyhnout. Naopak v terénu drží gumy perfektně a dodávají pocit bezpečí, a když k tomu přidáte výborné odpružení, tak máte skvělou kombinaci na to, pořádně to rozjet dolů.

jezdec na kole Rock Machine Blizzard TRL 90-29Rock Machine Blizzard TRL 90-29

Po první vyjížďce jsem byl skeptický právě v oblasti tlumení...
Velmi prudké výjezdy v sedle vám může ztížit fakt, že sedíte poměrně dost nad zadním kolem a v prudkých úsecích se budete převracet dozadu. To ale lze řešit tím, že přesunete své těžiště dopředu. K tomu, abyste vyjeli cokoliv, zde najdete pohonnou sadu Shimano XT 12s, tudíž se nemusíte bát žádného kopce, i ten nejprudší vyjedete díky rozsahu kazety 10-51 zubů.

SHIMANO DEORE XT SL-M8100-IR Rapidfire Plus, 12-speedSHIMANO XT RD-M8100 Shadow Plus

Komfort je základ

O tom, jak se jezdec cítí na kole, rozhodují body, které ho s kolem spojují. Gripy One 1 znám delší dobu a kdykoliv se mi dostanou do ruky, nemůžu si stěžovat. Vzhledem k tomu, že jezdím bez rukavic, tak jejich měkčí struktura mi vyhovuje a díky jejich povrchové úpravě ani v létě nedochází k nebezpečnému klouzání rukou po gripech.

Sedlo je velmi individuální věc pro každého z nás, já ale musím říct, že WTB Volt Plus plní svou úlohu na jedničku. I několikahodinová vyjížďka není problém, a i druhý den si budete moci v pořádku sednout.

Race Face Turbine R 35, 20 mm rise, 780 mm, 35 mm

Jak funguje DVO tlumení?

...i nepatrné zvýšení zdvihů právě u Blizzardu přineslo až překvapivý rozdíl v komfortu...

V posledních letech se dostává americká značka DVO čím dál více na scénu. Na testovaném Blizzardovi jsme měli kombinaci pružinového tlumiče DVO Topaz ze zdvihem 140 mm a vidlice DVO Diamond SC D1, což je vzduchová vidlice o zdvihu 150 mm. Po první vyjížďce jsem byl skeptický právě v oblasti tlumení, kolo poskakovalo a ruce po sjezdu bolely.

Naštěstí to byla pouze má hloupost a po pár vyjížďkách a nastavování jak vidlice, tak tlumiče musím říct, že se jízdní projev neuvěřitelně změnil a vyjížďky jsem si začal pořádně užívat. Z počátku jsem měl obavy, jak se bude vidlice chovat na asfaltu, protože nenabízí úplné uzamčení. Ty se ale časem a správným nastavením vyvrátily, a pak už byly výjezdy do kopce na traily i sjezdy čirou radostí.

DVO Diamond SC D1kolo Rock Machine Blizzard TRL 90-29

Pro někoho je 140/150 mm zdvihu málo, pro někoho zase moc. Osobně na svém kole mám 130 mm a i nepatrné zvýšení zdvihů právě u Blizzardu přineslo až překvapivý rozdíl v komfortu v rozbitých sekcích a skocích, kde jsem šel na doraz a nebo naopak vidlice byla příliš tvrdá, s DVO jsem využil celý rozsah zdvihu a celkově jsem byl po vyjížďce mnohem méně unavený než s jiným kolem.

Sjezdy

I když rám nepatří s geometrií mezi nejžhavější novinky na trhu, stále nabídne velmi dobrý komfort při sjezdech. Šířka řídítek 780 mm s představcem 35 mm nabízí velmi dobrou ovladatelnost i v nižších rychlostech. Aby byly sjezdy co nejpohodlnější, samozřejmě má Blizzard teleskopickou sedlovku se zdvihem 150 mm (vel.M) a 170 mm (vel.L, XL). Díky tomu získáte skvělou kontrolu nad kolem a můžete si s kolem hrát přesně jak potřebujete.

DVO Topaz T3Air, external rebound, 3 position compression (Open/Pedal/Lock), size 210x55 mmRock Machine Blizzard TRL 90-29

Co neubrzdíš, neukecáš

Tam, kde se většina výrobců snaží ušetřit, jsou brzdy, zde ale Rock Machine nenechává nic náhodě a na kole najdete Xtéčkové 4pístky jak vpředu, tak vzadu, a to konkrétně model M8100/BR-M8120. Ty doplňují kotouče s průměrem 203 mm, takže tahle kombinace vás zastaví opravdu kdykoliv a kdekoliv a nemusíte se bát vyrazit i do světa. Příjemné zjištění bylo, že nabídnou dostatečný brzdný účinek na to, aby stačilo brzdit pouze jedním prstem a vy tak můžete pevně držet řidítka téměř celou rukou.


Co se mi líbilo a nelíbilo?

Jedinou větší vadou na kráse bylo, že se mi nepodařilo umístit klasický košík na láhev díky expanzní nádržce na tlumiči. To se dá ale vyřešit bočním vkládáním a menší lahví. Při vstupu bowdenů do rámu mi zde chyběly gumové záslepky a tak je možné, že časem lehce odřou bowden..

DVO Topaz T3Air, external rebound, 3 position compression (Open/Pedal/Lock), size 210x55 mmRock Machine Blizzard TRL 90-29

Na druhou stranu osazení kola je v dnešní době na vysoké úrovni a nechybělo mi zde cokoliv, nad čím bych musel přemýšlet, že časem bude na výměnu. Pokud byste kolo používali na traily jen výjimečně a více jezdili lesní cesty a méně náročný terén, možná bych nasadil rychlejší gumy s užším profilem a méně agresivním vzorkem.
Zdroj fotografií: Jiří Bělák (JiBel)
info
Testy a představení produktů se realizují s produkty a materiály zapůjčenými od dovozce dané značky nebo z MTBIKER shopu. Jejich obsah a závěr je subjektivním názorem autora.
report_problem Našel (našla) jsi v textu chybu?
Líbí se Ti tento článek? thumb_up7thumb_down report_problem
clear
Proč se Ti článek nelíbí?
Odeslat zpětnou vazbu
Formulář se odesílá

comment Komentáře

Momentálně se tu nenachází žádný komentář. Můžeš být první.

Abys viděl(a) celou diskusi, musíš být přihlášený/á.
Formulář se odesílá
Přidej komentář
Formulář se odesílá

Podobné články

FFWD Outlaw 30 – novinka, která mi pomohla přejet Alpy

FFWD Outlaw 30 – novinka, která mi pomohla přejet Alpy

Nizozemská značka se opět vrátila ke karbonovým MTB kolům a jejich novinku pro rok 2023 jsem vzal na skutečně pořádný test. Jak dopadly?

Test: Rock Machine Gravelride e500 Touring - (mezi)městský expres

Test: Rock Machine Gravelride e500 Touring - (mezi)městský expres

Gravel s motorem. A k tomu s blatníky, zadním nosičem a integrovaným osvětlením. Pro mnohého bikera i silničáře ztělesnění jejich nočních můr. Ale i přesto zde najdeme skupinku cyklistů, kteří elektrický gravel s “městským paketem” dokáží ocenit. Co všechno tento typ kola dokáže uživatelům přinést?
Test: Kellys Levante - odolná větrovka volnějšího střihu

Test: Kellys Levante - odolná větrovka volnějšího střihu

Větrovka je jedním ze základu šatníku každého cyklisty. Většinou je její materiál buďto odolný a po sbalení objemný, nebo lehký a dobře sbalitelný. Kellysu se u modelu Levante podařilo tyto dvě vlastnosti zkombinovat takřka ideálně, i když pár much na této větrovce přeci jen najdeme.
keyboard_arrow_up