Test: ChaoYang Phantom Dry – obutí za hubičku

Nejsme všichni stejní. Každý z nás má v životě jiné nároky, jiné požadavky na kvalitu, pro každého je důležité něco jiného. A to platí i v cyklistice.

Když přijde do MTBIKER shopu v Brně nakupovat Nino Schurter (mimochodem, ten tam prý chodí často ), je docela pravděpodobné, že bude nakupovat jiné zboží, než zákazník, který kolo používá třeba jen na výlety s rodinou nebo na cestu do práce. Proto výrobci myslí na celou škálu cyklistů, od profíků až po ty méně náročné.

Značka Chaoyang vyrábí pláště pro jízdní kola a snaží se je neustále vyvíjet a inovovat tak, aby byly cenově dostupné, ale aby splňovaly nároky běžného cyklisty na jízdní vlastnosti a bezpečnost.

ChaoYang Phantom Dry
Pláště jsou spotřební zboží. Někomu vydrží jedna guma roky, někomu pár měsíců. A záleží na preferencích každého, co je pro něj při výběru pláště nejdůležitější. Grip, odolnost, rychlost, hmotnost... nebo cena? Pokud nemáte v plánu postavit se na start Salzkammergut Trophy nebo Cape Epic a nehodláte za obutí svého kola utratit majlant, tak jak už jsem naznačil, nabídka základních plášťů od značky Chaoyang je v tomto ohledu velice zajímavá.

test ChaoYang Phantom DryChaoYang Phantom Dry recenze

Stejně jako asi každá jiná značka, i Chaoyang nabízí obutí snad pro všechna odvětví cyklistiky. Plášť s názvem Phantom Dry, který jsem dostal na test, je dle výrobce ideální pro cross country a požadavek na nízkou cenu splňuje do puntíku.

Nejdřív několik informací, abyste věděli, o čem vlastně píšu. Plášť Phantom se vyrábí buď s označením DRY do suchých podmínek, nebo WET do mokrých a proměnlivých podmínek. V případě, že chcete jezdit celou sezonu na jedněch pláštích, výrobce doporučuje kombinaci plášťů Phantom WET na přední kolo a Phantom DRY na zadní kolo.

Na výběr je několik kvalitativních variant, které se liší např. hustotou TPI (30TPI, 60TPI, 120TPI), můžete mít Phantom s drátovou nebo kevlarovou patkou, nebo si můžete připlatit za tubeless ready verzi.

ChaoYang Phantom Dry
Já měl k dispozici tu úplně nejzákladnější a nejlevnější variantu s drátovou patkou, použitelnou pouze s duší. Pokud sledujete moje videa, tak vás možná napadne otázka, jestli zrovna já jsem cílová skupina pro tento plášť ve verzi, kterou na MTBIKER shopu koupíte za cenu kolem 350 Kč. Na rovinu – byl jsem zvědavý, chtěl jsem ho zkusit a porovnat s plášti, které běžně jezdím. Počkal jsem, až skončí závodní sezona a vrhnul jsem se na test.

ChaoYang Phantom DryChaoYang Phantom Dry review

A jaká byla praxe? Plášť o šířce 2,2“ se mi i přesto, že má drátovou patku, obouval poměrně snadno. Hodně asi záleží i na ráfku, na jaký ho budete nahazovat. A při jízdě jsem ho testoval systémem postupného přidávání „zátěže“.

ChaoYang Phantom DryChaoYang Phantom Dry recenze

Takže nejdřív asfalt. Asi takhle – chce to víc nafoukat, já tam dal 2 atmosféry, ale pak jede po asfaltu hodně dobře. Dost tomu pomáhají středové figury, které jdou hustě za sebou a v podstatě tvoří skoro linku, což snižuje valivý odpor. Díky tomu je při správném tlaku plášť dost rychlý. Lehkou nestabilitu v zatáčkách jsem cítil až ve vyšších rychlostech, jakými výleťáci běžně nejezdí, ale jinak držel dobře i na mokré silnici.

ChaoYang Phantom Dry
Slušný, odolný plášť pro rekreační turistické ježdění, ideálně na suchu.

Šotolinové a hliněné lesní cesty, to je podle mě povrch, pro který je tento plášť vyrobený. Když jsme se projížděli s rodinou po cestách tohoto typu, neměl jsem nejmenší problém. Chtělo to trochu upravit tlaky směrem dolů, ale při pohodové jízdě plášť neprokluzoval ani v prudších stoupáních.

A ve sjezdech, když jsem respektoval rychlost zbytku pelotonu (čti manželky , bylo kolo klidné a stabilní. Figury po stranách pláště jsou totiž vyšší a to dost pomáhá stabilitě právě v zatáčkách na tomto povrchu. Samozřejmě i tady má plášť své limity, ale jsou to limity, které klasický turista nebude atakovat. Stačí se krotit a občas i brzdit.

ChaoYang Phantom Dry test

A pak přišel na řadu terén. Kořeny, kameny, prostě to, co mám rád. No a zjistil jsem, že přesně takový povrch tento plášť narozdíl ode mě rád nemá. Samozřejmě jsem před touto fází testu zase trochu ufoukl na nižší tlaky. Nečekal jsem zázraky... a taky se nekonaly . Ale abych byl spravedlivý, trochu to upřesním.

Moje pocity byly a jsou ovlivněné tím, že jsem docela dost náročný na chování pláště v terénu. A to jak při jízdě nahoru, kdy potřebuji, aby se plášť zakousl a neproklouzl při záběru na každém kameni nebo kořenu, tak i při jízdě dolů, kde už na vlastnostech pláště přímo závisí bezpečnost jezdce. Plášť mě prostě musí podržet, když náhodou udělám chybu. A u Phantomu jsem ten pocit neměl.

Vyjel a sjel jsem nakonec sice vše, co jsem potřeboval, ale při výjezdech mě to stálo dost sil, protože jsem si občas „prohrábnul“, no a v některých složitějších úsecích při sjezdech jsem se cítil docela nejistě. Po pár záludných situacích jsem věděl, že technický terén nebude jeho typickou doménou.

ChaoYang Phantom Dry
Za mě, tento konkrétní nejlevnější Chaoyang Phantom DRY je slušný, odolný plášť pro rekreační turistické ježdění, ideálně na suchu. Samozřejmě při výletním stylu jízdy zvládne i mokré podmínky, ale když jsem se trochu zapomněl a do zatáčky vjel rychleji, plášť mi hned naznačil, že musím opatrněji.

Na závody nebo do složitějšího technického terénu bych se s ním nepouštěl, ale pro tyto účely ho Chaoyang asi ani nevyrábí. Je jasné, že nízká cena pláště je vyvážena řadou kompromisů, ale tak je to se vším a jak už jsem psal, pro běžné klidné turistické výletní používání svůj účel určitě splní.

Líbí se mi možnost výběru nebo kombinace suché a mokré verze pláště Phantom, je vidět, že vývojáři v Chaoyang přemýšlejí nad uspořádáním a materiálem figur, aby plášť fungoval dobře v tom prostředí, pro které je vyrobený.

ChaoYang Phantom Dry

Vrátím se na začátek článku, pro každého z nás je důležité něco jiného a pro spoustu cyklistů budou pláště ChaoYang Phantom i v této základní verzi perfektní volbou pro jejich bike. A kdybyste si nebyli výběrem jistí, naši odborníci ať už na e-shopu MTBIKER, nebo v kterékoli naší kamenné prodejně, vám určitě dobře poradí. Tak přijďte, rádi vás uvidíme.
Zdroj fotografií: archiv autora
info
Testy a představení produktů se realizují s produkty a materiály zapůjčenými od dovozce dané značky nebo z MTBIKER shopu. Jejich obsah a závěr je subjektivním názorem autora.
report_problem Našel (našla) jsi v textu chybu?
clear
Proč se Ti článek nelíbí?
Odeslat zpětnou vazbu
Formulář se odesílá
Komentáře

Momentálně se tu nenacházejí žádné komentáře

Abys viděl(a) celou diskusi, musíš být přihlášený/á.
Formulář se odesílá
Přidej komentář
Formulář se odesílá
Podobné články
Test: Cyklistické tretry Shimano MW5 - zima ani voda už tě nezastaví
Kdo se s cyklistickou sezónou neloučí ani s příchodem blátivých podzimních dní nebo dokonce těch mrazivých, určitě ví, že vhodná obuv rozhoduje o komfortu, s jakým si vyjížďku užije.
Test: Vittoria Mezcal XCR a Barzo XCR – můžeš se spolehnout
Pláště jsou spotřební zboží. Ani ten nejlepší nevydrží věčně, takže jednou za čas musíme pořídit a obout nové. A protože je plášť jednou z nejdůležitějších součástí kola, tak se vyplatí vybrat si dobře. Obutí totiž funguje jako jediný kontakt kola s terénem, silnicí, podkladem po kterém jedete.
Test: SILVINI Larrea - nezvyklý střih překvapil
Ne vždycky na sobě chceme mít upnuté bibky, ale taky ne vždy (asi hlavně v létě) se nám chce oblékat vnitřní vložku a přes ni volné kraťasy. Jsou Silvini Larrea dobrým kompromisem?
keyboard_arrow_up