Rozhovor - bikefitter Tomáš Cepka: když něco bolí, už je pozdě
Bikefitting jako prevence zdravotních problémů i zlepšení sportovních výkonů. A rozhodně nejde jen o libůstku pro profíky. Význam má pro všechny, kdo to myslí s cyklistikou vážně.
Pojem bikefitting se v cyklistickém světě skloňuje čím dál častěji. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, je načase podívat se blíže na to, jaké benefity vám může odborné nastavení posedu přinést. Třeba zlepšit výkon na kole, ale také pomoct vyřešit problémy cyklistů jako bolest zad, brnění rukou, bolavou sedací část těla… Jak to ale celé probíhá, co od bikefittingu čekat, kdo by se nad ním měl zamyslet a hlavně: je to opravdu řešení problémů, které cyklisty často trápí?Pokud jste doteď, stejně jako já, nastavovali posed stylem olůvko-metr-pokus-omyl a divili jste se, že vám delší vyjížďky působí diskomfort, měli byste o bikefittingu začít přemýšlet. Pojďme se společně zeptat Cepa, slovenského kolegy, který se fittování věnuje už dlouhá léta, jak to celé probíhá a co od bikefittingu čekat.
Pojďme se nejdřív podívat na to, co nejčastěji přivádí cyklisty na bikefitting. Je to touha zlepšit svůj výkon nebo spíš snaha odstranit nějaké zdravotní problémy nebo diskomfort při ježdění?
Je zajímavé, že většina cyklistů a cyklistek přijde ještě před tím, než nějaký problém nastane. Přesnou statistiku si s ostatními kolegy, kteří měří na prodejnách v Hrádku, Bratislavě, Žilině a Brně, neděláme, tyto věci se dozvídáme při úvodním rozhovoru se zákazníkem.
Častá situace je, že nastavujeme posed i v úplných začátcích s cyklistikou a samozřejmě je i poměrně velká skupina těch, kteří přijdou už s nějakým problémem. A občas se vyskytne někdo, kdo dostal bikefitting k novému kolu zdarma nebo s výraznou slevou.
S jakými problémy mi může bikefitting pomoct? Pojďme si to rozdělit třeba na ty z kategorie “výkon” a “zdraví”.
U výkonu jde zejména o kombinaci dvou věcí. Hledáme agresivní a aerodynamicky efektivní posed s tím, aby neutrpěla mechanika pohybu. Hovoříme-li o zdraví, odstraňujeme takové věci, které mají nepříznivý vliv na tělo cyklisty. Někdo sedí moc vysoko, někdo je na kole moc natažený, citlivé je nastavení zarážek treter a také předozadní pozice sedla. Délka klik je kapitola sama o sobě.
A pro oba případy platí, že spolu s posedem umí zkušený fitter poradit i s technikou šlapání, která zásadním způsobem ovlivňuje jak výkon, tak i komfort, respektive zdraví.
Když už se pro bikefitting rozhodnu, jak to celé probíhá? Představuju si to trošku jako u doktora a z toho mám vždycky obavy…
U doktora lidi straší hlavně injekce a s těmi se u nás cyklista nesetká, takto výkon u nás nevylepšujeme. Začínáme měřením aktuálního posedu, používáme laserovou stolici. Následně detailně změříme 12 tělesných parametrů a všechny hodnoty zapíšeme do softwaru, který je od značky Shimano, stejně jako všechny ostatní pomůcky a měřidla. Na nastavení zarážek používáme speciální šablonu. Ve finále se aplikace změn a kontrola posedu děje na trenažéru.
Fitter si každý parametr fyzicky kontroluje pomocí několika zkoušek, spoléhat jen na suchý výpočet počítače nemusí vždy znamenat nejlepší výsledek. Každý cyklista je jiný a proto je individuální přístup klíčový.
Bikefitter by měl být asi zkušený cyklista, jak ale poznám, že je skutečně odborník? Absolvuje např. pravidelně nějaká školení?
Fitter nemusí být bývalý profesionál, aby byl dobrý odborník, ale zkušenosti s ježděním na kole jsou určitě pomůckou. Kdo zná filosofii japonských firem, umí si představit, že i Shimano dbá na školení a kurzy, které organizuje prostřednictvím svého zastoupení v Holandsku. A školení a sdílení informací se děje i v rámci MTBIKER, ročně nám projde rukama okolo 500 cyklistů, takže nám nechybějí i vlastní zkušenosti.
Bikefitting je exaktní záležitost: na základě měření se hodnoty zadávají do programu, který potom vše vyhodnotí. Hrají ale v konečném nastavení roli i pocity z posedu? Co když se mi bude zdát, že mi nově nastavený posed nevyhovuje?
Toto je mylná představa mnoha cyklistů, že dokonalý posed je jen jeden a že při měření je třeba trefit “dokonalý” posed přesně na milimetr. Vhodný posed je spíše okno, do kterého je potřeba se vejít a přesně jak říkáš, důležité jsou i pocity jezdce.
Na nový posed je třeba si zvyknout, pokud jsou změny větší, je třeba je aplikovat postupně. A ideálně mimo hlavní sezónu, tehdy je více času na postupnou adaptaci.
Mám si vzít s sebou své tretry a kolo. Je asi jasné, že všechno doma nejdřív pořádně umyju, ale mám to ještě nějak speciálně připravit?
Věci, které je třeba s sebou vzít, jsou detailně uvedeny v MTBIKER shopu v sekci Bikefitting. Čisté kolo a zarážky jsou nezbytné. Kdo má kolo už delší dobu, určitě se hodí doma zkontrolovat šrouby, se kterými se může při bikefittingu manipulovat. Zaseknutá sedlovka v rámu může v lepším případě při měření jen zdržet. Kdo si na tyto věci netroufá sám, svůj stroj může objednat nejprve na náš servis k celkové prohlídce.
S jakými “stroji” za tebou zákazníci nejčastěji přicházejí? Nebudu vypadat “divně”, když přijdu s celkem obyčejným kolem?
Nejčastěji jsou to silniční kola a XC biky slušně dohání gravel. Na měření se objevují i trailová kola nebo ebiky a populární je kategorie triatlonových nebo časovkářských speciálů. Někdy je hodnota kola blízká ceně služby, ale spíš nastavujeme strední nebo vyšší cenovou kategorii.
A co když mám kol víc - střídám třeba MTB a silnici. Dají se výsledky naměřené na jednom biku použít i pro další, i když úplně jiný?
Na měření lze vzít oba stroje, je to levnější a časově to netrvá 2x tak dlouho. Naměřené tělesné hodnoty a zjištěné proměnné z jednoho kola se použijí při nastavování toho druhého. Samozřejmě to není 1:1, že se silniční posed aplikuje na horské kolo, software vypočítá doporučený posed pro každý typ kola zvlášť.
Výsledkem bikefittingu je protokol o měření, který si s sebou odnesu domů a můžu ho pak použít např. při nastavování nového kola nebo kola z půjčovny třeba na dovolené. Mění se ale výsledky měření v čase? Může se stát, že za pár let se něco změní tak, že bude potřeba nový bikefitting?
Za běžných okolností se zásadní věci nemění, jak jsem zmiňoval, správný posed je okno a ne konkrétní milimetr. Může se stát, že cyklista byl na měření ve svých začátcích a později chce zapracovat na své aerodynice, tehdy je možné změny provést.
Se sportovnějším posedem pomůže i kompenzační cvičení, pokud se cyklista zlepšil v tomto směru, fitter mu umí navrhnout doporučené změny. Fittingu se věnujeme asi 5 let, za tu dobu nám ještě nikdo tak nezestárl, že by se zmenšil. Ale i na tuto alternativu jsme připraveni a umíme pomoci.
Dostáváš od zákazníků zpětnou vazbu, že jim bikefitting pomohl nebo zlepšil kvalitu jízdy? A dochází i na nějaké kuriozní situace?
Zajímavé je vždy fittovat známé osobnosti, politiky nebo umělce. Často mě překvapí, kdo dnes podlehl krásám našeho sportu. V rámci měření je vždy čas i na rozhovor, ne jen s takovými osobnostmi, to mám na bikefittingu rád.
Nemile mě překvapila situace, kdy si pán plnil sen a koupil si vysněné kolo za 15.000 € a na měření jsme zjistili, že se zásadně netrefil do velikosti. Kolo nebylo od nás, škoda, že nepřišel na statické měření v momentě, kdy si ho vybíral.
Potěší i to, když se dobře umístí na závodech někdo, komu se začalo dařit až po měření. Pamatuji si na jednoho, který jezdil ročně téměř 20.000 km na špatném posedu, sedlo jsme sundávali o několik centimetrů.
A kuriózní jsou všechna měření, když přijde někdo vyšší než já. Často se to nestává
Momentálně se tu nenacházejí žádné komentáře