Prach, pády a pekelné tempo: Světový pohár v NMNM na vlastní oči
Prach rozvířený koly světové cross country elity pomalu usedá, týmy balí kamiony, závodníci se vzpamatovávají z víkendového programu a fanoušci jsou zpátky v práci. Jaký byl letošní ročník svěťáku v Novém Městě?
Výsledky víkendového světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě už jste asi viděli. Jak to ale vypadalo na místě? Co všechno se dalo ve Vysočina Aréně zažít?
Legendární trať: Kde se láme chleba
V televizi to vypadá vlastně docela jednoduše. Trať namotaná v lese, sem tam kameny, kořeny nebo nějaká boule. Realita je ale úplně jiná. Nejtěžší úseky jako Shimano Expert Climb, Rock´n´Robe, Whoop Super Climb, Kärcher Vertical Drop, ČEZ BMX Zone, Scott Pro Climb, Monster AC/DC nebo Rock´n´Roll budí respekt už jen názvy a když stojíte v lese vedle nich, jen pár centimetrů od závodníků, tají se z toho dech.Nejdelší stoupání má sklon okolo 25 % a některé prudké stojky (přes kameny a kořeny, samozřejmě) až 30 %. Stejně náročná je i cesta dolů. Skoky jsou víc než metr vysoké a závodníci létají vzduchem běžně přes 4 metry.

V těchto částech bohužel dochází i k pádům a technickým potížím. Letos les ztichl, když Evie Richards v nedělním hlavním závodě, ve chvíli, kdy jela na skvělém druhém místě a stíhala vedoucí Lauru Stigger, utrpěla v 6. kole velmi těžký a děsivý pád ve sjezdu po kořenech. Bohužel byla potřeba asistence mediků a Evie opustila závod v sanitce.

V sobotním sprintu přišel karambol pro změnu při průjezdu cílovou rovinkou - Alessandra Keller, úřadující mistryně světa v XCC, v plné rychlosti zachytila řídítky o jinou závodnici a letěla i s kolem v saltech přímo do kovových zábran. Kolo bylo poškozené a Keller musela ze závodu odstoupit.
Do pádu se zamotalo víc závodnic, včetně třeba Jolandy Neff, která tak sprint dojela s odřeninami už jen v docela volném tempu.

Některým závodníkům se v kamenitých sekcích podařilo zničit zadní kolo, a to doslova. Fanoušci tak dvakrát hnali do kopce borce tlačící kolo s vyzutým zadním pláštěm a totálně pokrouceným ráfkem. V prvním kole to byl Simon Avondetto, který následně odstoupil, a ve druhém Christopher Dawson - ten byl po druhém kole ze závodu stažen.

Co skrývají týmové stany?
Na předchozí zastávce světového poháru v Jižní Koreji představili své novinky Canyon a Specialized, v Novém Městě se čekaly další zajímavosti. Od letošní sezony mohou závodníci jezdit na 32” kolech - toho sice nikdo nevyužil, ale k vidění byly prototypy nových modelů dalších značek. Ty si ale týmy pečlivě střeží a moc vám toho o nich neprozradí. V týmových stanech je můžete jen okukovat, když na nich servisáci zrovna pracují.Z technických zajímavostí stojí za zmínku ještě pokračující testování elektrického zamykání tlumiče Öhlins - to sice probíhá už delší dobu, ale evidentně ještě není u konce.
A na kolech Cannondale jsme si všimli trailových tlumičů z řady Fox Float X - podle vyjádření týmu jsou sice prý těžší, ale ve sjezdech výrazně pomáhají. A možná ano - Luca Martin dojel v hlavním závodě druhý.
Jinak je ale na týmových stanech nejzajímavější sledovat celé to dění v nich - přípravu závodníků, jejich rozcvičování, jídlo, práci mechaniků… V letošním poměrně horkém počasí jsme tak mohli vidět, že na válcích se rozjížděli skoro všichni v chladicích vestách.

Atmosféra a diváci: Kotel, ze kterého mrazí
Houkačky, řehtačky, zvonce, ale i motorové pily. A k tomu hlasivky a potlesk tisíců fanoušků. Z té atmosféry vám opravdu naskočí husí kůže. Osobně mám nejraději starty, to chci být vždycky na tribuně.Po představení závodníků a jejich seřazení na startu se na bráně objeví grafika jako z EKG, kterou doprovází zvuk srdečního tepu. A potom červená světla a “v příštích patnácti vteřinách budete startovat”. Když se rozsvítí zelené “GO”, propukne opravdu vřava. A pak hromadný úprk z tribun fandit do lesa k jednotlivým zajímavým úsekům.
V lese pak dobře poznáte, co se děje okolo. Super je využít další tribunu okolo úseku Rock´n´Robe, na které navíc komentuje Daniel Stach (což je samo o sobě zážitek), a vidíte z ní na velkou obrazovku s televizním přenosem a infografikou.
Nebo podobnou tribunu okolo Rock´n´Roll. Hlavně ale sledujete projíždějící závodníky. Ondra Cink před startem říkal, že nejvíc fanoušky potřebuje v dlouhém stoupání Whoop Super Climb. A splnilo se mu to.

Skvělé je, že se fandí všem. Prvním, posledním, domácím… všem. I tak ale poznáte, že se blíží někdo konkrétní. Z dálky je slyšet, že pojede Jolanda Neff nebo Tom Pidcock a taky čeští závodníci. Decibely jdou v takových chvílích ještě o dost nahoru.

Doprovodný program: Big Air, TestFest nebo U-rampa
Už od čtvrtka probíhá v zázemí skvělý doprovodný program. Můžete brouzdat mezi stánky, nakupovat, zastavit se na jídlo, na kávu, zasoutěžit si, zajít na nějakou přednášku, na společnou vyjížďku s některou ze známých osobností cyklo světa…Tradičně je součástí akce i TestFest - když se zaregistrujete, můžete si v kalendáři zamluvit kolo skoro libovolné značky a jet se na něm na hodinu projet. Výběr je opravdu pestrý, od silniček, e-biků, přes XC kola, gravely až po enduro stroje. Na louce, kde jsou stany se všemi koly, je většinou docela plno.
Letos byla navíc možnost povozit se i na několika 32” prototypech.
Co mě ale letos dostalo do kolen, byla Big Air show. Z až neskutečně vysoké rampy se spouštěli nejlepší čeští freestyle jezdci a předváděli opravdu neuvěřitelné věci. Vláčky, backflipy, frontflipy, jednoduché, dvojité… tajil se z toho dech. A podobným zážitkem byla i show na U-rampě.
Průvodce pro fanouška: Jak si NMNM užít na maximum
Svěťák v Novém Městě je opravdu velká akce, takže je fajn se na něj připravit. Pokud budete shánět ubytování v okolí, je potřeba to udělat s několikaměsíčním předstihem. Kromě fanoušků si totiž ubytování shánějí i všechny týmy, takže je brzy plno.Variantou je využít kemp a místo pro karavany poblíž Vysočina Arény.

Pokud přijedete do arény na kole, je zdarma k dispozici úschovna kol. Pokud dorazíte až v den závodů autem, počítejte s tím, že od parkoviště musíte kus po cyklostezce popojít pěšky a celý proces parkování a cesty na závodiště zabere poměrně dost času.

Na místě je dost možností občerstvení, jen je potřeba dobře načasovat, kdy se ke stánkům vydáte, jinak uvíznete v téměř nekonečné frontě. Nejrušnější je samozřejmě neděle, kdy se koná hlavní závod. V sobotu je o poznání klidněji a v pátek si můžete závodiště užít v úplné pohodě a podpořit kategorie juniorů a U23.

Jak to celé dopadlo?
Výsledky jsou samozřejmě k dispozici na stránkách UCI a na mnoha dalších místech, tak jen velmi stručně: hvězdou víkendu byl Tom Pidcock. Bezpochyby. V short tracku předvedl něco neskutečného, když se nejdřív vozil na úplném konci startovního pole a vypadal, že jede jen tak na výlet na zmrzlinu.Asi v 5. kole za to vzal a najednou byl první. V cílovém sprintu jej sice předjel Mathias Azzaro, ale o hvězdě závodu nebylo pochyb. Na stupních je doplnil třetí Dario Lillo.

V nedělním XCO už pak Pidcock nenechal nic náhodě a vedl prakticky od startu. Ostatní si to ale nechtěli nechat líbit a hlavně Luca Martin předvedl skvělý stíhací výkon. Pidcocka tlačil, přibližoval se k němu, ale docvaknout ho nedokázal. Nakonec dojel druhý se ztrátou 18 vteřin. Boj se vedl o třetí místo, ale nakonec byl v cíli nejrychlejší Filippo Colombo.

Mezi ženami to bylo o dost zajímavější. Short track ovlivnil hromadný pád, po kterém odstoupila Alessandra Keller a dala tak prostor ostatním favoritkám. Z vítězství se tedy radovala celý závod skvěle jedoucí Puck Pieterse před Laurou Stigger a Nicole Koller (finiš byl poměrně infarktový a všechny zapsaly stejný čas s minimálním náskokem na další závodnice).
Ženské XCO bylo výrazně roztrhané a pro přesvědčivé vítězství si v něm dojela Laura Stigger. O druhé místo se ale vedl souboj v cílové rovince, ze kterého vyšla vítězně Jenny Rissveds před Sinou Frei.

Čeští závodníci
Češi byli ve všech závodech vidět a domácí fanoušci se mohli několikrát radovat. Ondřej Cink v rozhovoru před startem hlavního závodu říkal, že výsledek v TOP10 by byl úžasný a TOP20 bude splněný cíl. Vyšlo mu to přesně a dojel na 20. místě. K tomu přidal v sobotu 31. místo ve sprintu. Jan Sáska a Jan Zatloukal bojovali o body do světového poháru a vyšlo to jen částečně - Sáska skončil 59. a Zatloukal 61.V ženských elitních kategoriích se dařilo o něco méně - díky tomu, jak se závod rychle roztrhal, žádná z českých závodnic neobjela všechna kola. Tereza Tvarůžková skončila dvě kola před koncem a zapsala si 46. místo, Adéla Holubová skončila 51. a Jitka Čábelická 61. Adéla Holubová si navíc připsala 35. místo v XCC.
V kategoriích do 23 let se blýskla skvělými výkony Simona Spěšná - v short tracku dojela 7. a v XCO 13. I ostatní české závodnice se ukázaly v dobrém světle - Eliška Hanáková skončila ve sprintu na 24. místě a v XCO byla 35. Na dlouhé trati je doplnila ještě Amálie Gottwaldová 30. místem.
Z českých mladíků zapsal nejlepší výsledek v XCO Patrik Černý (35. místo) a v XCC Ondřej Novotný (35. místo), Patrik Černý dojel v short tracku 39.

Daleko největší radost ale měli čeští fanoušci ze závodu českých juniorek. Barbora Bukovská, loňská vítězka, potvrdila, že i letos má skvělou formu a dojela druhá, navíc ji na stupních vítězů doplnila ještě 3. Lucie Grohová a výborné 6. místo obsadila Justýna Novotná. Snad se budeme moct z podobných úspěchů radost i v dalších letech a kategoriích.
Proč zažít světový pohár na vlastní kůži?
Každý, kdo někdy do Nového města na světový pohár zavítal, vám to potvrdí: tohle se musí zažít. Při pohledu na trať a závodníky, kteří po ní doslova letí, vám bude jasné, že tohle nikdy neprojedete, a jen vám spadne brada z té neskutečné rychlosti a lehkosti, se kterou závodníci překážky překonávají.Do toho burácející davy fanoušků, napínavé souboje, super program v zázemí a možnost nakouknout pod pokličku vrcholové cyklistiky.
Láká vás to? Tak se u trati potkáme příští rok!
























Momentálně se tu nenacházejí žádné komentáře