
Zimní tretry Shimano: chlad vás nezastaví
Pro cyklisty, kteří se nechtějí vzdát své vášně ani během chladných zimních měsíců, jsou zimní tretry nezbytnou součástí vybavení.
Proč mít doma zimní tretry a nevystačím si s návleky? To je dost individuální otázka, zimní tretry ale rozhodně poskytují znatelně vyšší komfort a ti z nás, kdo jezdí opravdu pravidelně i v zimě, se bez nich jednoduše neobejdou. Proč?

Prvním faktorem je izolace a tepelná ochrana. Zimní tretry jsou vybaveny vnitřní izolační vrstvou, například Thinsulate, která účinně zadržuje teplo a chrání nohy před mrazem. Zimní tretry jsou dobře voděodolné, často využívají membrány jako Gore-Tex, které zabraňují pronikání vody do obuvi. To znamená, že i při jízdě v mokrém nebo sněhovém terénu zůstanou nohy v suchu.
Zimním podmínkám jsou přizpůsobeny i podrážky, které jsou robustnější než u “letních” modelů a v tretrách se tak dá chodit i po sněhu nebo kluzkém povrchu. Oproti návlekům vám zimní tretry ušetří i čas (a často hlavně nervy) při nazouvání - zatímco s návleky bývá někdy docela boj, zimní tretry snadno nazujete a zapnete, často mají zapínání třeba s BOA systémem nebo na suchý zip. Při nákupu můžete navíc počítat i s tím, že si do treter budete obouvat silnější ponožky a přizpůsobit tomu výběr velikosti.
Ve zkratce: použití zimních treter místo návleků na tretry přináší výhody, zejména v náročných zimních podmínkách. Zatímco návleky mohou být skvělé pro mírnější zimu, zimní tretry jsou navrženy tak, aby poskytovaly komplexní ochranu proti chladu, vodě a nepříznivému počasí, což je činí často lepší volbou pro cyklisty, kteří jezdí v extrémnějších podmínkách.
Nemusíte ale hned sahat po čirých zimních speciálech. Komfort vám přinese i využítí například celoroční tretry Shimano SH-EX700 GTX. Jsou vyšší, mají GORE-TEX vložku, podrážku s dezénem pro chůzi v terénu a špičku chrání guma.
Podobně zaměřené jsou i trailové tretry Shimano SH-GF800 GTX. Nejde čistě o zimní, ale o celoroční model vybavený GORE-TEX membránou, měkkou mezipodrážkou z EVA Foam a podrážkou ULTREAD optimalizovanou pro nízké teploty, na které najdete hexagonální vzor, který dobře podrží. Oboje tretry mají BOA zapínání, které je dobře použitelné i v zimních rukavicích.
Shimano SH-EX900 už jsou určeny do větších extrémů. Středně vysoká manžeta zajistí teplo i přes kotníky, opět nechybí GORE-TEX membrána a podrážka určená do náročného terénu. Zajímavé jsou ale hlavně detaily - třeba plastová krytka BOA kolečka, která zabraňuje náhodnému uvolnění utažené boty při střetu třeba s kameny nebo ledem.
Co ale do opravdové zimy? Na to je u Shimana snadná odpověď. Sáhněte po modelu SH-MW502 nebo Shimano SH-MW702. První z nich jsou vybaveny membránou DRYSHIELD a v horní části na nohu dobře přilehne neoprénová manžeta, jejímž účelem je zabránit pronikání vody, nečistot a chladu. Pod neoprénovou ochrannou nártu najdete speciální stahování, které jde snadno zapnout i v rukavicích. A teplo? To zajistí fleecová vložka. Tyhle tretry se nám do redakce dostaly i na test - ten vám přineseme v nejbližších dnech.
Tretry SH-MW702 jsou ještě vyšší a najdete u nich GORE-TEX membránu. Rozdíl je i ve stahování - tady se o něj stará opět BOA systém.
Zimní tretry jsou výbornou (a vlastně nezbytnou) volbou pro cyklisty, kteří se nechtějí vzdát své vášně ani během chladného období. Díky pokročilým izolačním a voděodolným materiálům, pohodlným zapínacím systémům a vynikající trakci na kluzkém povrchu, vám poskytnou vše, co potřebujete pro komfortní a bezpečnou jízdu v zimních měsících. Ať už se jedná o silniční cyklistiku, MTB nebo gravel.
Momentálně se tu nenacházejí žádné komentáře