.sk

CZ

Uskladnění kola v bytě - šetříme místem

Uskladnění kola v bytě - šetříme místem

To, s čím jsem dlouhou dobu tak nějak počítal, se stalo nevyhnutelným. S pořízením druhého domácího mazlíčka jsem musel vyřešit jeho umístění.

 

Kola jsem rozhodně nechtěl dávat ani do sklepa, ani do takzvané kolovny. Tam bych měl upřímně strach o jakýkoliv bajk. Jenže kam s nimi? Byt, ve kterém žiji, se neřadí zrovna mezi ty největší. Doba, kdy jsem měl pouze jedno kolo, vzala za své. Když jsem byt sdílel pouze se svým Epicem, tak jsem ho míval všude možně. Podle potřeby mi cestoval z místnosti do místnosti. Nejčastěji byl zaparkovaný v koupelně, která je relativně velká, což je zajímavý paradox. Jindy stál Epic v předsíni, nicméně tam se poměrně roztahoval. Častokrát jsem měl co dělat, abych se kolem něj vůbec protáhnul.


Nedokázal jsem si tedy skoro vůbec představit, jak to budu řešit ve chvíli, kdy si pořídím i druhé kolo. I proto jsem možná s koupí druhého bajku chvíli váhal. Nakonec jsem si však řekl, že se celou situací budu zabývat až ve chvíli, kdy můj byt budou obývat obě kola.

Hledání optimálního řešení


Nuže, když mi dorazil druhý bajk, tak mi nezbývalo nic jiného, než nažhavit mozkové závity. Musel jsem zkrátka přijít s nějakým řešením, a to rychle. Nakonec jsem využil kousek volného prostoru v kuchyni. Nicméně po několika dnech, kdy jsem co chvíli zakopnul o jedno nebo druhé kolo, bylo jasné, že to takhle nepůjde.

Začal jsem pátrat a dal jsem prostor své představivosti. Překopal jsem obývací pokoj, který byl stejně vždycky jakousi all-in-one místností. Tím, že jsem obývák kompletně reorganizoval, jsem získal trochu místa, ze kterého se postupem času stal malý kousek cyklistického ráje. Jedno kolo jsem pověsil na zeď a k uchycení druhého jsem využil stojan.


Typy závěsných zařízení


Než jsem tento nápad realizoval, tak jsem na internetu procházel různá cyklistická fóra, abych se o jednotlivých druzích závěsných systémů dozvěděl co nejvíce informací. Do té doby jsem ani netušil, kolik typů závěsných systémů vlastně existuje. Některá řešení jsou opravdu hodně unikátní a originální. Na druhou stranu však mnohdy zabírají velké množství místa. Místa, které jsem já neměl. Nakonec mi padl do oka otočný držák Topeak Swing-UP.

Ten funguje stejně jako většina úchytů za přední kolo, tedy až na jednu věc. Jeho nespornou výhodou je otočný kloub, díky kterému můžete kolo doslova nalepit na zeď. Tím pádem netrčí do místnosti, ale stává se jakousi dekorací. Instalace tohoto závěsného systému je velice jednoduchá. Držák má poměrně robustní konstrukci, která dokáže unést i solidní cvalíky. Hraniční zatížení / nosnost činí 16 kilogramů.


Trochu limitující jsou pedály nebo dlouhá řídítka, která se první dotýkají zdi. U silničního kola to nepředstavuje zas až tak velký problém, jelikož řídítka silničky jsou poměrně úzká. Má snaha byla, aby bajky nerušeně zapadly do místnosti. Topeak Swing-UP umístění kol elegantně vyřeší. Úspora místa je nesmírná a hlavně zavěšené kolo nevyčnívá do prostoru.

Vymyslel jsem si ještě pár zlepšováků, například poličku s modulární stěnou, kde jsou vyskládány ty nejdůležitější věci. Nářadí, mazání, věci na vyjížďku a čištění. Horské kolo je na servisním stojanu kdykoliv připravené hltat další kilometry. Myslím si, že jsem si doma vytvořil útulný showroom, který se musí líbit každému správnému fandovi cyklistiky.


Neexistuje univerzální řešení. To ovšem neznamená, že neexistuje ani elegantní a důmyslné řešení. Jen je potřeba zapojit představivost a nebát se. Do větších servisních úkonů bych se pravděpodobně nepouštěl, abych si to doma náhodou nezaneřádil. Nicméně základní servis a údržbu kola úplně v pohodě zvládnu ve svém obýváku.

Myslím si, že otočný držák Topeak Swing-UP dokáže pomoci každému cyklistovi, jenž i se svým kolem / svými koly žije zhruba ve stejně velkém bytě jako já. Možnost uklidit kolo stranou se občas může docela hodit.

Podobné články