Jak u nás vznikají videa - pohled editora

Jak u nás vznikají videa - pohled editora

Co obnáší zhotovit video, které znáte z našeho YouTube kanálu? Kolik času to stojí? Co je k tomu potřeba? Proč to děláme? Na poslední otázku můžu odpověď hned - protože milujeme cyklistiku a baví nás to. V následujících odstavcích se vám ale pokusím trochu přiblížit problematiku editace videa a nastínit proces výroby.

Příprava

Přestože jsme si vědomi skutečnosti, že netvoříme profesionální obsah, celá tvorba od samotného vymyšlení námětu až po finální vydání na YouTube musí mít a má svá pravidla a postup. Moje práce, tedy práce editora, začíná, když mi redaktor oznámí svůj námět. Do obsahu nijak významně nezasahuji, ale plánuji si, jaké záběry je nutné pořídit. Téhle fázi se říká preprodukce, což je jakási příprava, a díky ní je pak jednodušší samotná produkce a následně postprodukce. K tomu ale později.

Přípravy natáčení

Natáčení

V případě preprodukce si tedy naplánuji záběry, různé detaily, zvážím, kde by se hodilo použít dron, kde akční kameru a kde naopak statickou kameru. Všechno si zapíšu a v případě, že se účastním natáčení, si vše i natočím. Kvůli autentičnosti se snažím záběry točit v reálném čase, což znamená, že si redaktora “nadjedu”, k čemuž mi často slouží ebike, a natočím záběr bez toho, abych ho zastavil a nechal ho připravit se. Samozřejmě ne všude je možné si “nadjet” nebo vůbec se dostat s kolem, takže občas mi musí dát redaktor náskok. Neúčastním-li se natáčení, je veškerá práce na redaktorovi, kterému své zápisky a poznámky předám. Když dovolí všechny okolnosti, jako je např. počasí, a podaří se vše natočit takříkajíc na první dobrou, je to malé vítězství. Nepodaří-li se to například proto, že nám příliš silný vítr zničí audio stopu nebo je záběr z nějakého důvodu nepoužitelný, musíme záběry dotáčet, a to se pak celá věc komplikuje.

Momentka z čekání na průjezd redaktora

Od teď už jen dlouhé hodiny u PC

Jakmile ale tuhle fázi úspěšně dokončíme, přichází na řadu třídění materiálů. Připojit paměťovku do PC není nijak odborná práce a zvládne ji každý. V mém případě se jedná o několik karet - z dronu, foťáku, kamery a akčních kamer (jenom těch vozíme několik). Ve výsledku to jsou vyšší desítky záznamů, které je třeba překopírovat a pojmenovat, abych pak v editačním programu zoufale nekoukal na hromadu nicneříkajících, v podstatě bezejmenných souborů. Za mě je tohle ta nejvíc nudná část, která podle rozsahu projektu trvá i několik hodin. Když se i s tímto utkám vítězně, znamená to, že jsem připraven zahájit samotnou editaci, tedy postprodukci.

Pracoviště
V mém případě tato fáze začíná výběrem hudby a to mi často zabere klidně i hodinu. Každý člověk je tvor individuální, a proto je i vnímání hudby také individuální. Jak praví jedno pořekadlo: “Když dva dělají totéž, není to vždy totéž.” Hudba mi musí aspoň trochu “sedět” k záznamům, které zpracovávám. Netvrdím, že můj výběr je jediný správný, jak už jsem psal výše, je to osobní názor, vlastní cítění, neexistuje šablona, která by říkala, co a jak má být, a právě proto mě tahle práce baví - je to subjektivní vyjádření.

Prostředí Adobe Premiere Pro

Postprodukce

Jakmile mi to trochu spolu “sedí”, je rozhodnuto a můžu se přesunout k samotnému “střihu”. V ten okamžik začíná mravenčí práce, kdy každý jeden soubor, který jsem si v první fázi pojmenoval, vložím do editačního programu, prohlédnu si ho, poslechnu (často několikrát za sebou) a části, které se mi nehodí, nelíbí nebo je nepotřebuji, prostě vystřihnu a takto “ořezaný” záznam vložím na časovou osu, což je místo, kde se slučují všechny záznamy, fotky, texty, hudba.

Timeline
Takhle pokračuji se všemi záběry, dokud nemám hrubou dějovou linii “příběhu” poskládanou. Následně doplním ilustrační záběry, což jsou jakési podpůrné záznamy, detaily, které souvisí s hlavním dějem. V závěru upravím hudbu, její hlasitost, vložím zvukové efekty, přechody. Je-li potřeba, upravím barvy a doplním texty. Opět v závislosti na množství záznamů a velikosti projektu strávím u této fáze od pěti do dvaceti hodin. Občas se stane, že se “zaseknu” a nemůžu se hnout z místa, v tu chvíli počítač vypínám a jdu od toho. Lámat to přes koleno nemá smysl a ve finále to zabere více času než si od toho na chvíli odpočinout a vrátit se s vyvětranou hlavou.

Export – tabulka nastavení výstupu
Takto připravené záznamy můžu začít exportovat. Kdybych měl použít například cukrářskou terminologii, tak jsem smíchal všechny ingredience a teď v závěru je vložím do trouby, aby z toho vznikla bábovka, jeden celek - a tohle je export. “Upečený” výsledný soubor si znovu pustím v přehrávači, abych zkontroloval chyby a případně je opravil. Je-li vše v pořádku, mám hotovo a výsledný videozáznam můžu publikovat, v tomto případě nahrát na YouTube kanál, a pak už jen čekat, jestli video sklidí kladné reakce, nebo naopak dostaneme za uši. Obojí je potřeba, jinak se člověk nikam neposune.

Podtrženo, sečteno

Koho zajímají čísla nebo technické údaje, tak tady jich pár uvádím. K postprodukci používám Adobe Premiere Pro, který běží na SSD disku, žene ho Intel Core i7 10. generace za podpory 32Gb operační paměti a o grafiku se stará GeForce GTX 1660Ti. Zatím jako úložiště využívám dva 2TB disky, ale místo rychle ubývá. Na co jsem si zvykl a neumím už bez toho fungovat, jsou dva monitory. Dřívější set monitor + tv jsem nahradil dvěma monitory vedle sebe a díky tomu je práce pohodlnější a rychlejší.

Dva monitory velmi usnadní a urychlí práci

Závěrem

Toto nemá být žádný návod, je to pouze krátké přiblížení, takové nahlédnutí pod pokličku. A ať je to, nebo není z článku zřejmé, za každým videem, které najdete na našem kanálu, jsou desítky hodin práce, které obětujeme z vlastního volna, po práci, po večerech, nezřídka i nocích. Ne všechna videa jsou stejně úspěšná - pochopitelně, jak už jsme si řekli, člověk je přece tvor individuální a nejde se zavděčit všem, v životě to tak holt prostě je. Než jsme se jako děti naučili chodit, udělali jsme mnoho malých kroků, které skončily pádem. No ne?
report_problem Našel (našla) jsi v textu chybu?
Líbí se Ti tento článek? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Proč se Ti článek nelíbí?
Odeslat zpětnou vazbu
Formulář se odesílá

comment Komentáře

Momentálně se tu nenachází žádný komentář. Můžeš být první.

Abys viděl(a) celou diskusi, musíš být přihlášený/á.
Formulář se odesílá
Přidej komentář
Formulář se odesílá

Podobné články

Máš rád cyklistiku a rád píšeš? Přidej se k nám.

Máš rád cyklistiku a rád píšeš? Přidej se k nám.

Obliba cyklistiky v posledních letech roste raketovým tempem. Výrobci se předhánějí ať už v inovacích při výrobě kol, komponentů, doplňků, nebo se snaží přinést revoluční novinku v podobě helmy, světla nebo třeba ponožek.
Dárky pro servismana amatéra - ušetři si cestu do servisu, oprav si sám PR článek

Dárky pro servismana amatéra - ušetři si cestu do servisu, oprav si sám

Čekání na opravu kola, zejména pokud má člověk silné nutkání jezdit, protože je začátek sezóny, je někdy nekonečné. Proto se vyplatí mít některé nástroje doma a umět si alespoň něco opravit sám.
 Test: Triko CRAFT PRO Wool Extreme - v suchu za každých podmínek

Test: Triko CRAFT PRO Wool Extreme - v suchu za každých podmínek

Běháte, jezdíte na kole nebo jen rádi chodíte na procházky? Když se pohybujete trochu rychleji, cítíte, jak jste zpocení a máte chuť se vrátit domů? Možná je tohle tričko určeno právě pro vás.
keyboard_arrow_up