Jubilejní 25. Malevil Cup: déšť, bláto a tisíc závodníků

Pekelné podmínky neodlákaly více než 1000 závodníků od startu na Malevil Cupu, nejúspěšnější byl tým Canyon Sidi, vyhrál Martin Stošek a Stefanie Walter.

Déšť a bláto doprovázely jubilejní ročník Malevil Cupu, který má stejného vítěze jako v roce 2019, tedy Martina Stoška z celku Canyon Sidi. Na cílovou pásku 25. ročníku dorazil ruku v ruce se svým týmovým kolegou, Švýcarem Marcem Stutzmannem. Loňský vítěz Simon Stiebjahn (GER, Singer Racing) dojel třetí se ztrátou 7 minut.

Malevil Cup 2024
Na start se postavila více než tisícovka závodníků ze 13 zemí, Malevil Cup tak znovu ukázal, že se jedná o vskutku mezinárodní podnik. "Hluboko se skláním před všemi, kteří se ráno postavili na start. Ty podmínky byly hodně daleko od ideálu. Největší dík ale patří mému týmu organizátorů a dobrovolníků, jsem na ně ohromně hrdej, že to tak skvěle všichni dali a večer se ještě bavili na koncertě. Parádní oslava 25. ročníku, klobouk dolů před všemi, díky," okomentoval závod ředitel Radek Patrák.

Malevil Cup
Vítěz nejprestižnější 100 km trasy Martin Stošek se na nepříjemné podmínky dobře připravil a během závodu je prý nevnímal. Zvítězil v čase 4:27 hod., což je o 20 minut pomaleji než vloni a dokonce o 34 minut více než v roce 2022, kdy se na Malevilu jelo o evropské tituly.

Malevil Cup 2024
"Letos to byly fakt obtížný podmínky, od startu do cíle to bylo hodně mokrý. Ani jsem nevnímal, kdy pršelo a kdy ne, protože to stříkalo furt ze všech stran. Naštěstí nebyla moc zima, dobře jsem se oblíkl, měl jsem i návleky na tretry a vestu, což byl dobrej tah," líčil v cíli Martin Stošek, jenž se od startu cítil velmi dobře.

Malevil CupMalevil Cup

"Cítil jsem se dobře od startu, ale nevěděl jsem, jestli to půjde, protože letos jsem zatím nohy úplně dobrý neměl. Ale dneska to bylo dobrý, i podle čísel to bylo super. V šesti lidech jsme dojeli na první feedzonu na 25. km, zpočátku se moc nejelo. Pak se to začalo selektovat a jako tradičně rozhodl Hvozd, kde jsem útočil. Podařilo se mi všem ujet, Marc mě pak sjížděl a já se rozhodl na něj počkat. Jeli jsme spolu, pomáhali jsme si," popisoval vývoj závodu, jenž skončil společným průjezdem cílové pásky.

"Před cílem jsme řešili, jestli budeme závodit Ale Marc sám uznal, že jsem byl silnější a že jsem mu pomohl, takže jsme ani nezávodili. Byl to dobrej týmovej závod. Bylo to jiný, než jsem si pamatoval, mě se to moc líbilo, závod je krásně zorganizovavnej, pecka trať a na to, jaký byly podmínky, tak se to celý dalo jet," vysekl Martin pochvalu pořadatelům.

Malevil Cup 2024
"I mě se to moc líbilo, počasí teda úplně pěkný nebylo. Ale vyhráli jsme, takže to všechno přebilo," smál se v cíli Švýcar Marc Stutzmann, který na Malevilu startoval podruhé, před dvěma roky zde na ME skončil na 6. místě. "To ale bylo vedro a sucho, o hodně rychlejší. Dnes byla nejtěžší ty úseky na loukách, bylo to podmáčený a vůbec to nejelo. Já jsem doufal, že bych mohl vyhrát, jsem moc rád, jak to dopadlo, tohle jsme ani neplánovali," nechal se slyšet 32 letý Švýcar.

Malevil CupMalevil Cup 2024

Výtečnou formu nemohl v letošním Malevilu Cupu prokázat Filip Adel (Superior Team), jenž se před týdnem blýsknul 8. místem na SP v Novém Městě na Moravě. "Nohy byly dobrý, ale zvolil jsem pro malevilský podmínky špatnou směs brzdových destiček. Jak destičky ubývaly a pístky vyjížděly čím dál víc, tak mi začaly přibržďovat kola, ale zároveň to už ve sjezdech nebrzdilo tak, jak bych potřeboval. Půlku závodu to ještě šlo, ale kolem Hvozdu už to bylo špatný. Bylo to trochu psycho, ale i přes to jsem se výkonnostně cítil dobře a za občerstvovačkou na Myslivnách jsem dojel do dvojice, která jela o třetí místo.

Do cíle to bylo 15 kilometrů, když mi v jednom z klesání praskl pístek a brzdy odešly úplně. Následující zatáčku už jsem nebyl schopnej projet a bylo vyřešeno. Pokračovat dál bez brzd by bylo nesmyslný riziko. Podmínky byly extrémní, ale vím, že se tomu dalo předejít a můžu si za to sám,"
vysvětloval později Filip Adel, u jehož jména tak v letošních výsledcích svítí DNF.

Malevil Cup
Závod žen byl jednoznačnou záležitostí dvaatřicetileté německé bikerky ve službách českého týmu Canyon Sidi Stefanie Walter, pro kterou to také nebyl první ročník v Lužických horách. Na ME před dvě roky skončila na 9. místě, letos si to v těžkých podmínkách vynahradila vítězstvím. Na trase strávila přesně o hodinu více než její týmoví kolegové Martin a Marc.

Malevil Cup
Druhou pozici se ztrátou více než 17 minut vybojovala Janka Števková (SVK, Outsiters), a bronz brala loňská vítězka Aleksandra Andrzejewska (POL, Global Orbea). Nejlepší českou zástupkyní byla čtvrtá Aneta Hovorková (D2 Mont Merida).

Malevil Cup
"Stefanie říkala, že se cítila mnohem líp než v Novém Městě, což je na jednu stranu škoda, ale na druhou stranu, Malevil je moje srdcovka a závod kategorie C1, takže pro nás cenné vítězství," komentoval vítězství německé bikerky Kristián Hynek, manažer celku Canyon Sidi.

"Měla konečně dobrej závod, jela už pár etapáků dvojic, kde byla silnější z dvojice a nemohla naplno ukázat svůj potenciál. Takže jsem moc spokojenej, dneska nám to vyšlo. Za 14 dní nás čeká Sella Ronda Hero a pak další závod SP, na který se nyní budeme soustředit," dodal Kristián.

Malevil Cup 2024
70km trasu vyhrál Němec Florian Anderle (Fujibikes) před Lukášem Bělkou (Eleven Head CST Cyklolive), mezi ženami zvítězila Markéta Baráková (Ski & Bike Centrum Radotín).

Malevil Cup 2024
Svou premiéru měla kategorie gravelu na 50 km a jako vítězové se zapsali Bernd Ruckdäschel z Německa a Anna Rydvalová.
Zdroj fotografií: Miloš Lubas
report_problem Našel (našla) jsi v textu chybu?

25. International MTB marathon Malevil Cup

calendar_today 1. 6. 2024
format_list_numbered 4. kolo - Author Maraton Tour
label Detské cyklo preteky
label MTB maratón
place Jablonné v Podještědí (Česká republika)

redakce 
clear
Proč se Ti článek nelíbí?
Odeslat zpětnou vazbu
Formulář se odesílá

Komentáře

Momentálně se tu nenacházejí žádné komentáře

Abys viděl(a) celou diskusi, musíš být přihlášený/á.
Formulář se odesílá
Přidej komentář
Formulář se odesílá

Podobné články

Světový pohár horských kol v Novém Městě: olympijská předehra v českých kulisách

Světový pohár horských kol v Novém Městě: olympijská předehra v českých kulisách

V neděli 26. května skončila Novém Městě na Moravě letošní třetí zastávka světového poháru horských kol v disciplínách XCC a XCO. A protože se jednalo o poslední šanci získat body do olympijské kvalifikace, bylo se opravdu na co dívat.
Jubilejní 25. ročník Malevil Cupu je nadohled

Jubilejní 25. ročník Malevil Cupu je nadohled

Malevil Cup 2024 se blíží, první červnový den nás čeká už 25. ročník mezinárodní maratonské klasiky.
Bike Valachy: užijte si na Bílé víkend se závody i programem pro celou rodinu

Bike Valachy: užijte si na Bílé víkend se závody i programem pro celou rodinu

Seriál DATART Valachy tour bude už brzy pokračovat další akcí: v sobotu 16. září vás čeká ve Ski areálu Bílá tradiční závod horských kol Bike Valachy pro dospělé i děti, na nějž v neděli 17. září naváže Den s Moravskoslezským krajem plný aktivit pro děti i dospělé.
keyboard_arrow_up