Tilehunting: Takové jakoby čtverečky…
Cyklisté se dělí na dvě skupiny. Ti první jezdí své oblíbené trasy pořád dokola a sledují svůj progres. Ti druzí rádi objevují pořád nové silnice, cesty, trasy a sledují pokaždé nové krásy okolní krajiny.
A právě pro druhou skupinu existuje způsob, jak si z objevování udělat ještě větší zábavu. Jmenuje se Tilehunting.Co je tilehunting?
Představ si, že je celá zeměkoule (tedy pro nás cyklisty celá pevnina) rozdělená na malinké čtverečky rozměrů 1,5 x 1,5 kilometru. A ty máš za úkol těch čtverečků během svých cykloaktivit projet co možná nejvíc. Je to hra – projedeš čtverečkem a on se vybarví, to znamená, že je „tvůj“. Ne na 90 dní jako jsou Local Legends na Stravě – hezky napořád.- Když se ti podaří projet minimálně 2 x 2 čtverečky, získáváš modrý čtverec, tedy souvislé území, které máš projeté „křížem krážem“. Velikost tohohle základního čtverce vypovídá o tom, jak velký jsi objevitel. Čím větší modrý čtverec (square) máš, tím těžší je ho zvětšovat, protože musíš dojet na vzdálenější a vzdálenější místa pro nové, doposud neulovené čtverečky.
- Na modré území navazuje území zelené. Tomu se říká Cluster a jde o souvislé projeté území navazující na Square. Ale to už nemá tvar čtverce.
- Červené čtverečky jsou ty, které máš projeté, ale nesouvisle. Abys je nabarvil/a nazeleno nebo ideálně namodro, musíš je projetím připojit ke svému čtverci a udělat co nejsouvislejší území.
Ale bacha! Na některé čtverečky se nedostaneš po asfaltu. Tu musíš odbočit na polňačku a ujet po ní 200 nebo 800 metrů (a pak zase zpátky), jinde je potřeba slézt ze silnice a udělat třeba jen pár kroků do lesa (důležité je mít u sebe telefon se zapnutou Stravou nebo cyklocomputer s GPS).
Na tilehunting se tedy vyplatí mít více „zbraní“, přesněji řečeno více typů bicyklů – silničku na rychlé chytání asfaltových čtverečků, gravel nebo CX na nezpevněné cesty… a někdy i MTB pro čtverečky, na které žádná cesta nevede (ale takových je v našich končinách fakt málo). Já mám aktuálně vyhlídnutej jeden čtvereček na Novomlýnských nádržích a čekám, až to tam zamrzne natolik, že se tam dostanu na kole! Nebo si budu muset půjčit šlapadlo!
Tak co? Jak velký je tvůj square? Pochlub se do komentářů!
A kde to vlastně najdu?
Mrkni se na stránku statshunters.com, zadej svoje přihlašovací údaje ke svému Strava účtu a je to. Statshunters (neboli lovci statistik) je nástroj podporovaný přímo Stravou. Při prvním přihlášení čekej, že systém bude tvoje aktivity nějakou dobu načítat (čím víc máš naježděno, tím déle to bude trvat). Pak se ti zobrazí mapa, na které uvidíš, jak na tom jsi.V liště nahoře si můžeš hrát – filtrovat podle druhu aktivity (kolo, běh, plavání, chůze, paddleboard, snowboard atd.). Můžeš taky měnit zobrazení, zapínat a vypínat jednotlivé vrstvy. Nebudu to tady obšírně popisovat, nejlepší bude, když si to zkusíš sám/sama.
Důležité je, že všechny statistiky, mapy, čísla a všechno ostatní vidíš jen ty. Nemůže si je zobrazit nikdo jiný.
Čísla, čísla, číííslaaa
Vlevo nahoře se ukrývá menu. A tam na tebe čekají další skvosty. Milovníci čísel stráví hodiny u Statistik. Tam mimo jiné zjistíš, kolik máš v nohách kilometrů, v grafu uvidíš, ve kterém měsíci jsi toho našlapal/a nejvíc, který byl tvůj zatím nejvýživnější rok, porce kilometrů po jednotlivých týdnech, kolik jsi nastoupal/a výškových metrů a spoustu dalších věcí jako tzv. Eddington number. To označuje nejvyšší počet kilometrů (nebo mil), které jsi ujel/a za stejný počet dnů. Hrozná definice, já vím, lepší bude to osvětlit na svém vlastním příkladu.Protože mám rád jezdit dlouhý štreky, ale s kolem jsem začal teprve před třemi lety, moje aktuální hodnota Eddingtonova čísla je 113 (v kilometrech). Znamená to, že mám za sebou 113 aktivit na Stravě o minimální délce 113 kilometrů. Teď už je to jasnější, ne?
Zajímavý pohled (protože je tam barevnej koláčovej graf) je na přehled, který den nejčastěji sedáš na kolo. V případě, že jezdíš (jako já) delší štreky, můžeš se podívat, kolikrát jsi už pokořil/a sto kilometrů (mezi anglofonními cyklisty se magické stovce říká “century”, já raději zůstávám u klasického Gran Fondo) v tabulce Distance breakdown statistics. Ozubeným kolečkem vpravo u každé tabulky nebo grafu můžeš měnit zobrazované parametry a metriky. Prostě ráj pro každýho cyklonerda!
Metály a odznáčky
Další populární sekcí v levém menu jsou Badges AKA odznáčky. To je vedle vybarvování čtverečků v Tilehuntingu další gamifikační prvek. Sbírat tu můžeš jednak geografické badges. Přeloženo do češtiny – dostaneš se na konkrétní bod mapy = máš odznáček.Typicky je to (samozřejmě) vrchol nějaké šíleně vysoké hory. Já mám badge třeba z chorvatského Sveti Jure a v Česku z Pradědu, Dlouhých strání, Klínovce a Velké Javořiny. Ale Statshunters mi přiznaly i Ještěd, přestože jsem projížděl jen po hlavní silnici kolem něj.
Dlužno podotknout, že většina geografických badgů je v zahraničí, nejvíc v Belgii a Nizozemí, kde projekt Statshunters asi vznikl.
Dalším typem odznaků jsou takové ty klasické výzvy. Třeba počet navštívených zemí během jedné jízdy. U tohohle badge mám osobní poznámku. Protože nejvyšší úrovní tohohle odznaku je navštívit během jednoho ridu 5 zemí, při podrobnějším zkoumání mapy jsem se rozhodl tenhle maximální počet překonat – takhle vznikl nápad na mou Tour de 6 pays (psal jsem o ní na svém Facebooku a dokonce se mi podařilo tenhle příběh „prodat“ i brněnskému iDNES).
Jaké další bláznivé badge můžete získat? Třeba Monthly 100 km za to, že si každý měsíc střihnete Gran Fondo. Chcete být Nightrider? No problem, stačí splnit tři úrovně – Early bird (máte zapsanou aktivitu mezi 4. a 6. ranní), Night Owl (mezi 2. a 4.) a konečně Midnight (mezi půlnocí a 2. ranní). A co je tam dál? No podívej se sám/sama.
Super „fičura“ pro údržbu kola
Ještě než se vrhneš do lovení čtverečků a odznaků, doporučím tvé pozornosti jednu super věc v rámci Statshunters. V levém menu si najdi položku Gear (první pod dělicí čarou). V téhle sekci se ti zobrazí seznam tvých kol. Můžeš si tam přidávat servisní úkony včetně konkrétního data servisního zásahu, cenu za servis nebo komponent (bohužel to nefunguje v CZK, ale pouze základních měnách, takže já přepočítávám na Eura).No a co je na tom tak super? Statshunters ti počítá, kolik kilometrů jsi ujel/a například od poslední výměny řetězu. Takže když víš, že výrobce uvádí životnost řetězu mezi 1500 a 3000 km, koukneš do tabulky a hned vidíš, jak na tom jsi. Což je super obzvlášť pokud máš víc kol. Člověk si přece nemůže pamatovat všechno. Se Statshunters nemusíš, stačí jen, když si to po každém servisu svědomitě zapíšeš.
Tak ale dost sezení u tabulek a čtverečkovaných map a… sedni na kolo a vyraz na lov! Přeju ti hodně nových čtverečků. Ale bacha! může to být návykový…