
Test: Pedály TATZE MC-FLY Titan – Lehké a univerzální
Jestli zrovna hledáš SPD pedály pro svůj bike a mezi kritérii pro výběr jsou nekompromisní kvalita, hmotnost a ještě aby i dobře vypadaly, možná by tě Tatze MC Fly Titan mohly zajímat.
Nejvíc skloňované jsou tyto SPD pedály v kategorii gravity disciplín, konkrétně enduro a trail. Tam už mají své místo pevně dané – jednak pro svoji kvalitu, ale zřejmě i pro svoji nízkou hmotnost. Plusové body přidává určitě i design. Já ale jezdím gravel, tak se na pedály podívám zase z jiného pohledu.
Lehké a univerzální
Přestože u mě, hobby jezdce, nehraje hmotnost komponentů zas takovou roli, tak na 9 kilovém karbonovém gravelu vypadaly půlkilové pedály s obří klecí opravdu… nemístně. Tak jsem mu dopřál upgrade.Netrpělivě jsem pedály vybalil, namontoval a jel ten zázrak vyzkoušet. Nacvaknutí šlo velmi, ale velmi ztuha – no, nějak jsem to dal a hlavou se mi honilo, že s tím pokaždé bojovat asi chtít nebudu. Budu muset povolit předpětí pružiny, která nabízí rozsah 4–12 Nm, a z výroby bylo nastaveno téměř na maximum.
Problém pak nastal při zastavení – první pokus o vycvaknutí skončil nejistým zavrávoráním, při kterém jsem si málem rozbil hubu, jak mě ten pedál nechtěl pustit. Ještěže jsem měl vedle sebe dřevěný plot, na který jsem se mohl neřízeně svalit.

Takže po vybalení doporučuju nespěchat s montáží a předpětí pružiny si povolit a postupně dotahovat podle potřeby. Byla to trochu alchymie. Ale všechno chce svůj čas – a ten „svůj“ moment jsem si po pár chvilkách našel.

Neotřelý design a chytrá konstrukce
Rakouský výrobce si zakládá na kvalitě zpracování, které je v tomto případě na nejvyšší úrovni. Model MC-FLY se vyrábí ve dvou provedeních. Testovaný kousek je osazen titanovou osou a s hmotností 305 g zaujímá na žebříčku nejlehčích pedálů ty nejvyšší příčky (ve srovnání s pedály disponujícími větší kontaktní plochou). Jak se říká: „Papír snese všechno“, tak abych se přesvědčil, hodil jsem je na váhu – 313 g včetně pinů. Výrobce nekecal.
Nebo je pak možnost sáhnout ještě po modelu s klasickou osou, který je o 50 g těžší.
Chytrá konstrukce se projevuje v detailech. Možnost přidat až 4 nastavitelné piny z každé strany je to, co tyto pedály předurčuje pro náročné gravity disciplíny. A to taky znamená, že snesou opravdu hodně drsné zacházení.
S těmito pedály budou chyby při jízdě už jen otázkou skillu pilota.Díky své minimalistické konstrukci a nízké váze jsou však překvapivě univerzální a nemístně nevypadají v podstatě na žádném druhu kola. Jen na silničku bych je asi nevolil. I když – proti gustu…
S rozměry kontaktní plochy (Š: 67 mm, D: 56 mm, V: 13–17 mm) se nejedná o žádné monstrum a není divu, že v roce 2021 si odnesly prestižní ocenění Design & Innovation Award.

Jak se s nimi jezdí? Zkušenosti z gravelu i trailu
Nepamatuju si už pocity z předchozích Shimano pedálů, když byly nové, ale tyhle byly/jsou tuhé. I přesto, že pedály nabízejí volnost pohybu 5°, měl jsem pocit, že noha je lépe fixovaná. Žádné volné plavání ze strany na stranu. Volnost pohybu tedy pedálům nechybí, ale je potřeba vyvinout větší úsilí, aby se noha pohnula. Což je sympatické.Občas rád zkouším hranice svého gravelu, a když se spustím na lesním singlu přes kořeny a vyjeté koleje, mám fakt rád, když mi noha drží pevně na svém místě. Předchozí pedály byly fajn, ale byly takové, jak to říct… „gumové“. Noha si cestovala s mnohem větší lehkostí, což ne vždy člověk chce. Tady už jen zvuk při nacvaknutí předesílá, že je to jiná kategorie.
V balení najdeš vše potřebné – pedály, kufry, náhradní piny a taky imbusový klíč.
Tak jsem ze zvědavosti pedály přehodil na svůj trail e-bike, nainstaloval piny (4 na každou stranu) a se starými tretrami vyzkoušel grip.
Jako takhle – když to přeženete a necháte je hodně vyšroubované, tak s trochou nadsázky můžu říct, že nohu ani nevycvaknete. A když ano, tak to na podrážce půjde hodně znát. Každopádně pro toho, kdo má rád divočinu na trailu nebo v bike parku a grip je pro něj alfa a omega, s těmito pedály budou chyby při jízdě už jen otázkou skillu pilota. Na botu a pedál se bude těžko vymlouvat. Jenom doplním, že vypínací úhel je 12°. Snesl bych menší úhel, ale je to o zvyku.
MC-Fly vs MC-Fly Titan
Obě verze disponují jehličkovými a kuličkovými ložisky s oboustranným utěsněním. Pokud by se je i tak podařilo zničit, v nabídce výrobce je kompletní servisní sada.Obě verze mají tělo vyrobené z eloxovaného hliníku 6061-T6. Tento materiál se pyšní vysokou pevností a nízkou hmotností. Rozdíl je tedy pouze v materiálu osy – levnější model má osu ocelovou a testovaný model, jak už jsem několikrát zmínil, titanovou.

Pro koho jsou tyto pedály ideální?
Ano, patří do vyšší cenové kategorie, a proto si myslím, že po nich sáhnou gramaři, wattaři a všichni ti, kteří chtějí prostě špičkový výkon a nebojí se investovat do komponentu, který skutečně pocítí při každém šlápnutí.Pedály TATZE MC-FLY Titan najdete na MTBIKER shopu za 229 €.
Momentálně se tu nenacházejí žádné komentáře