Nová pravidla UCI na koho se vztahují - vlna debat a nevole

Nová pravidla UCI na koho se vztahují - vlna debat a nevole

UCI (mezinárodní cyklistická unie) každý rok vydává soubor upravující pravidla závodění, oblékání či stavby kol pro profesionální závodníky. Některé letošní změny jsou dost radikální, není tedy divu, že mezi profesionály i hobby cyklisty rozvířila vlnu debat a nevole. Některým se zdají pochopitelná, jiným bizarní - pojďme se podívat na dvě nejvíce diskutovaná nová pravidla.

Na úvod musím podotknout, že pravidla UCI se vztahují na závody pořádané Mezinárodním cyklistickým svazem, národním svazem či mezinárodní etapové i jednorázové mezinárodní závody. U nás se to týká závodů pořádaných Českým cyklistickým svazem a některých etapových závodů. Například Český pohár, národní šampionát, RBB tour. Proto pokud není v pravidlech daného závodu uvedeno jinak, na nás hobby cyklisty se pravidla UCI nevztahují. Ovšem co se na nás hobby cyklisty vztahuje, je nošení helmy a nutnost brát na vědomí, že nám celá silnice nepatří, a samozřejmě to, že neodhazujeme odpadky do přírody!

Super tuck, kačer


Od letošního roku UCI zakázala ve sjezdech používání pozice připomínající kačera, tedy ležení na horní rámové trubce, což je pro Švýcara Marca Hirschiho, který na minulé Tour de France předváděl dokonalou sjezdařskou techniku, velká čára přes úprky. Při jízdě v této poloze je jezdec až o 15 procent rychlejší než jezdec v klasickém sjezdařském posedu, ale také je to nejriskantnější pozice, kdy má jezdec nejvíce nestabilní těžiště. UCI už před pár lety zakázala šlapání v této poloze a pro některé bylo jen otázkou času, kdy tuto techniku zakáže úplně.

Přehledně co je legální a co ne při sjezdu

Time trial hands, puppy paws


Alias opření se lokty o řídítka, které bude od tohoto roku také pasé. Tuto pozici nejčastěji vídáme u jezdců v úniku, kdy si jezdec snaží trochu odpočinout a zároveň neztratit náskok. I v tomto případě jezdec ztrácí značnou část kontroly nad kolem a při nájezdu na horší povrch nebo jen najetí na drobný hrbol, kdy jezdec nestačí přehmátnout zpět na řídítka, může jezdec velmi snadno spadnout a ublížit si.

Time trial hands (zdroj: COR VOS)

Opření loktů o řídítka je pasé, ale co ovinutí rukou okolo pák? Na Tour de La Provence byl Lluís Mas viděn s rukama ovinutýma okolo pák, tzv. puppy paws. Jsou puppy paws legální, nebo se Lluís Mas pohyboval v zakázaných vodách? „Použití představce jako podpěry předloktí je zakázáno s výjimkou časovek,“ zní v pravidlech UCI. Zdá se, že tato poloha se nachází na hranici legálních vod, ale je povolena.

Lluís Mas při Tour de La Provence (Zdroj: GCN racing)

Závěrem


Ač se na první pohled zdají pravidla velmi omezující, při vytváření každoročních nových pravidel či při jejich upravování se UCI dostává do konfliktu mezi atraktivitou a bezpečností. Na jednu stranu musí být cyklistika stále atraktivní, aby přitáhla nové diváky k televizím, ale na stranu druhou musí myslet i na napodobování profesionálních jezdců hobby cyklisty. Ať už jsou pravidla UCI jakákoliv, o atraktivní cyklistiku se starají hlavně kvalitní jezdci, kteří nás dokáží napínat svými souboji. Ať už jde o souboje odvěkých rivalů Mathieu van der Poel versus Wout van Aert, nebo dvou nejlepších týmů Ineos Grenadiers versus Jumbo Visma.
report_problem Našel (našla) jsi v textu chybu?
redakcia 
Líbí se Ti tento článek? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Proč se Ti článek nelíbí?
Odeslat zpětnou vazbu
Formulář se odesílá

comment Komentáře

Momentálně se tu nenachází žádný komentář. Můžeš být první.

Abys viděl(a) celou diskusi, musíš být přihlášený/á.
Formulář se odesílá
Přidej komentář
Formulář se odesílá

Podobné články

Červen - cyklistická sezona v plném proudu

Červen - cyklistická sezona v plném proudu

Zatímco duben a květen byly měsíce, kdy se cyklistika “probouzela” ze zimního spánku a startovaly první závody nebo výzvy, červen patří do letních měsíců, což cyklistice nahrává. V kalendáři se tak dá najít spousta zajímavých akcí.
Pozvánka: září - léto sice končí, my ale ne!

Pozvánka: září - léto sice končí, my ale ne!

Léto a s ním spojené horké dny jsou pomalu za námi. To ovšem neznamená, že se i nadále nemůžeme prohánět po závodních tratích. I v září se je rozhodně na co těšit.
Čo bolo na Gran Fondo Bratislava najlepšie?

Čo bolo na Gran Fondo Bratislava najlepšie?

Po rokoch plánovania a snívania sa podarilo medzinárodný formát dotiahnuť aj na Slovensko, takto to vyzeralo na 1. ročníku.
keyboard_arrow_up