Český ultracyklistický závod RACAS je kvalifikací pro americký RAAM!

Český ultracyklistický závod RACAS je kvalifikací pro americký RAAM!

Ultracyklistický závod RACAS se stal jedním z několika závodů na světě, které slouží jako kvalifikace pro nejprestižnější a nejstarší závod tohoto typu RAAM - Race Across America. Není divu. RACAS se svými parametry velmi přibližuje tomuto ikonickému závodu napříč Amerikou. Bude to tedy kvalitní prověrka účastníků!“Poté, co nám Dan Polman po dojezdu prologu našeho závodu okolo Česka a Slovenska řekl, že je možná víc unavený než po 4000 km dlouhém RAAMu, jsme se rozhodli s jeho pomocí oslovit pořadatele s tím, zda bychom se nemohli stát kvalifikátorem. Půl roku jsme se o tom bavili, až jsme se objevili v seznamu kvalifikačních závodů na webu RAAM,” řekl jeden z pořadatelů Libor Procházka.Délka českého závodu na celé trase okolo Česka i Slovenska je 3540 km s převýšením zhruba 36 000 metrů, což je profilem velmi podobné americkému závodu. “V Americe jsou jen velké rozdíly v teplotách a samozřejmě i nadmořské výšky jsou extrémnější. Ale vše kompenzují náročnější české silnice a v roce 2020 to bylo i počasí, které nás skoro celých osm dnů na trase vytrvale zavlažovalo, takže náročnost těchto závodů musím vyhodnotit jako srovnatelnou,” doplnil Dan Polman, elitní český ultracyklista, který v roce 2019 okusil RAAM a v roce 2020 projel jako první v tzv. prologu i trasu RACAS.Ovšem RACAS nenabízí jen tuto extrémním variantu, zájemci mají další volbu trasy. “Tím, že je trasa hezky vedena kolem české a slovenské hranice a zázemí je ve Vsetíně, nabízí se zkrácená varianta závodu jen okolo Česka, která je dlouhá bezmála 2000 km”, vysvětlil další z pořadatelů Jiří Severa. A pokud si někdo na takovou porci kilometrů netroufá, může k sobě přibrat jednoho nebo tři parťáky a vyzkoušet si týmový závod. Ten je vypsaný na obou trasách pro dvou- a čtyřčlenné týmy.Já když jsem mluvil s Liborem Procházkou, napadla mě i varianta, kdy českou část objede cyklista z Česka a pak si se slovenským “kolegou” předá pomyslný štafetový kolík a ten pak objede slovenskou část. Anebo naopak. Co vy na to? Sám Libor řekl, že i taková varianta může připadat v úvahu a určitě je zajímavá. Samozřejmě však vše závisí na aktuální situaci.“Přestože složitá situace s pandemií Covid-19 komplikuje organizaci závodu, pokračujeme v přípravách a těšíme se na první ostrý ročník,” uvedl pořadatel Libor Procházka. Termín pro první ročník vychází z loňského prologu. Startovat se bude ze Vsetína po skupinách dle výkonnosti a zvolené trasy od pátku 13. 8. 2021. Veškeré potřebné a aktuální informace najdete na http://www.racas.cz .

Libor závěrem potvrdil i to, že na závod se už někteří borci přihlásili. Přidáte se k nim? Co říkáte na takový závod? Zúčastnili jste se podobného závodu? Pokud jste se na start podobného závodu již v minulosti postavili, napište do komentářů svoji zkušenost a podělte se o zážitek s ostatními klidně článkem.
report_problem Našel (našla) jsi v textu chybu?
PetrMazura (Petr Mazura)
Líbí se Ti tento článek? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Proč se Ti článek nelíbí?
Odeslat zpětnou vazbu
Formulář se odesílá

comment Komentáře

Momentálně se tu nenachází žádný komentář. Můžeš být první.

Abys viděl(a) celou diskusi, musíš být přihlášený/á.
Formulář se odesílá
Přidej komentář
Formulář se odesílá

Podobné články

Reportáž: Osm cyklistů a jen 15 nohou, to je nejdelší závod v České republice

Reportáž: Osm cyklistů a jen 15 nohou, to je nejdelší závod v České republice

Je tma, Michal do kopce trošku zpomaluje a zezadu se pomalu přibližuje Ondra. Docvakne ho? Netrvá to ani pět minut a Ondra už je před Michalem. Michal to ale nevzdává, na chvíli se pověsí za Ondru a po chvilce už jsou vedle sebe a užívají si toto snad nekonečné stoupání. Nikdo neví, kde je vrchol, tma je všudypřítomná a nepomáhají ani světla doprovodných aut.
Čo bolo na Gran Fondo Bratislava najlepšie?

Čo bolo na Gran Fondo Bratislava najlepšie?

Po rokoch plánovania a snívania sa podarilo medzinárodný formát dotiahnuť aj na Slovensko, takto to vyzeralo na 1. ročníku.
Video: Lepší tréning a výsledky vďaka diagnostike? L'Etape Slovakia play_arrow

Video: Lepší tréning a výsledky vďaka diagnostike? L'Etape Slovakia

Má zmysel športová diagnostika aj pre začiatočníka bez wattmetra? Ako diagnostika prebieha a v čom pomôže?
keyboard_arrow_up