
Mám problém s posedem? Zkontroluj si kolo a výbavu
Mnoho věcí ti i samo napoví, jestli bys měl řešit posed na kole. Čeho si všímat na klikách, tretrách, sedle, kalhotách, omotávce nebo gripech?
Na začátku každého bikefittingu se ptám zákazníků, proč se rozhodli využít služeb profesionálního nastavení posedu. Často je na měření do Hrádku, Bratislavy a nyní i Žiliny přivedou bolesti, které pociťují při ježdění, mnoho cyklistů chce mít jen jistotu a přijdou preventivně. A dobrý důvod k návštěvě je i sleva z měření nebo zcela bezplatný bikefitting při koupi nové „mašiny“ z MTBIKER shopu, byla by škoda takovou možnost nevyužít. Ať je důvod jakýkoli, letos jsme se v sezóně nezastavili a protože často opravujeme i velké chyby v posedu, mám z toho zájmu radost.
A teď k podstatě článku. Co udělat s cyklisty, kteří si obecně věci raději řeší po svém, k doktorovi jdou, až když skutečně musí, a proto nad návštěvou bikefittingu ani nepřemýšlejí? Pro ně jsem připravil doporučení, díky kterým budou moci sami odhalit, zda nemají „zaděláno“ na nějaké budoucí problémy. Neříkám, že každá ze zmíněných věcí bude automaticky garancí špatného posedu, spíše to může být jen finální potvrzení vlastního podezření. Připravte si své kolo, kalhoty a tretry, následovat bude domácí samovyšetření .
Za vším hledej sedlo
Začnu sedlem, protože o jezdci a jeho stylu prozradí víc, než se může na první pohled zdát. Nepůjde o klasické posuzování ve stylu sedlo je nepohodlné a odírá mě, hledat budeme opotřebení, které může naznačovat další problémy, které nemusí se sedlem vůbec souviset. Jinak, ne každý si uvědomuje, že sedlo je jen „spotřebák”, časem se vysedí a materiál konstrukce povolí. I z tohoto důvodu je dobré jej jednou za čas zkontrolovat.Nadmíru odřená špička sedla:
- příliš vysoký posed, jezdec si ho přesunem na špičku zkracuje (výjimkou jsou časovkářské a triatlonové posedy, kde se sedí více na špičce)
- špatná předozadní poloha sedla, sedlo je příliš vzadu
- sedlo je velmi široké nebo má špatný tvar, jezdec vpředu hledá lepší polohu pro pánevní kosti
- tzv. skluzavka, špička sedla míří příliš do země

Nadmíru odřená zadní část sedla, hýždě při jízdě až přesahují:
- špatná předozadní poloha sedla, sedlo je příliš vpředu
- nízký posed
- sedlo je úzké nebo má špatný tvar, jezdec v zadní části hledá lepší oporu pro pánevní kosti
- tzv. skřipec, špička sedla míří velmi vzhůru

Nepoměr v opotřebování jedné ze stran sedla:
- disbalance - jedna noha kratší
- disbalance - svalová nerovnováha
- příliš vysoký posed - jezdec se snaží zkracovat alespoň jednu stranu
- rozdílně nastavené zarážky na tretrách levé a pravé nohy
- křivé ližiny sedla po pádu, sezení mimo střed sedla

Odřené kliky jsou klasika
...dobré je počítat i s tím, že každý jsme na správné sezení na kole rozdílně citliví.Ideální stav při šlapání je tehdy, když jsou obě nohy rovnoběžné, pata nejde příliš do vnitřní strany (kachna) a ani do vnější (holub). Poškozený lak na klikách souvisí zejména s tím prvním případem, ale dobrá zpráva je, že většinou to lze vyřešit. Příčinou může být jedna z následujících věcí.
Poškození laku na klikách:
- špatná levo-pravá pozice zarážek - nezohledňuje pozici nohou, šířku pánve
- špatná šířka šlapání (Q factor) - nezohledňuje pozici nohou, šířku pánve
- špatná rotace zarážek - nezohledňuje přirozenou rotaci nohou
- nevhodný tvar nebo konstrukce treter
- nevhodné vložky v tretrách

Cyklistické tretry není radno podceňovat
Sám jsem si za léta prošel bolestivými poznáními, když jsem se na vlastních chybách učil, jaké tretry mi vlastně vyhovují. Jednou jsem je měl příliš úzké, jindy o číslo menší, než bych měl mít. Pokud své tretry nějaký pátek používáte, všímejte si známek nošení, protože prozradí nejen to, jak sedí na nohou.
Odřená vnitřní stélka na patě:
- špatná levo-pravá pozice zarážek - nezohledňuje pozici nohou, šířku pánve
- špatná šířka šlapání (Q factor) - nezohledňuje pozici nohou, šířku pánve
- špatná rotace zarážek - nezohledňuje přirozenou rotaci nohou
- tretra je příliš velká a při ježdění se zouvá (MTB, gravel se zouvá při chození)
Deformace materiálu tretry:
- tretra je příliš malá, špička palce vytlačuje svrchní materiál
- tretra je příliš úzká, palcové a malíčkové kosti vytlačují svrchní materiál
- tretra je příliš velká nebo má nevhodný tvar, materiál se při zapínání krčí a deformuje

Ruce si řeknou samy
Velmi slušně lze posed nastavit i svépomocí, stačí respektovat své tělo.Omotávky a gripy prozradí nejen to, jak čistotný je konkrétní sportovec, ale podle jejich opotřebení lze odhadnout případný problém s délkou posedu nebo výškou úchopu. Možná to v tomto případě nemusí být tak vypovídající, jako u odřených klik, protože někdy odřená omotávka na jednom místě souvisí jen s preferencí konkrétního úchopu, například pokud někdo miluje šlapání ze sedla do kopců. Ale za pokus to stojí, neboť když bolí záda nebo krční páteř, toto může být příčina.

Nadměrné opotřebení omotávky ve vrchním úchopu:
- posed je příliš dlouhý, jezdec se přirozeně drží, kde je mu to pohodlnější
- řídítka jsou příliš nízko, jezdec se přirozeně drží, kde je mu to pohodlnější
- příliš široká řídítka (často gravel), ve spodním úchopu velmi agresivní posed
Nadměrné opotřebení omotávky ve spodním úchopu:
- posed je příliš krátký, jezdec se přirozeně drží, kde je mu to pohodlnější
- špatně umístěné brzdové páčky na řídítkách, pohodlná obsluha jen ve spodním úchopu
- brzdové páky nepřizpůsobené kratším prstům, pohodlná obsluha jen ve spodním úchopu
- řídítka jsou velmi vysoko

Nadměrné opotřebení omotávky těsně před páčkami:
- podobně jako při opotřebení omotávky ve vrchním úchopu, je posez příliš dlouhý
- jde-li o vnější stranu, řídítka jsou úzká
- pokud jde o vnitřní stranu, řídítka jsou příliš široká
Nadměrné opotřebení MTB gripů:
- pokud na straně k jezdci, příliš vysoko nastavené brzdové páky
- pokud na vnější straně, příliš úzká řídítka
- pokud na vnitřní straně, příliš široká řídítka
Kalhoty neobelstíš
Hodně ze zmíněných věcí se spolu propojuje a nikoho nepřekvapí, že nedostatky na sedle budou především díky kalhotám a jejich výstelkám. A protože jsme u sedla zmiňovali i zarážky, je vidět, že opravdu souvisí téměř vše se vším. I proto další věci jmenuji stručněji, většina už byla zmiňována výše.Odřené kalhoty nebo jejich výstelka:
- pokud je opotřebení jen na jedné straně - možná disbalance nebo příliš vysoký posed, jezdec se snaží zkracovat alespoň jednu stranu
- rychlé opotřebení nových kalhot - příliš vysoký posed a související mikro pohyby pánve při šlapání
- pokud je opotřebení na vnitřních stehnech - nevhodný tvar nebo typ sedla, či špatně nastavené zarážky nebo Q factor
- pokud nesouměrné opotřebení - špatně zvolená velikost, kalhoty nesedí, což posed ovlivňuje sekundárně

Všeobecná doporučení nefungují vždy
Při nastavování posedu se těžko zobecňuje, určitě existují výjimky potvrzující pravidlo a dobré je počítat i s tím, že každý jsme na správné sezení na kole rozdílně citliví. Někomu stačí alespoň přibližně nastavené kolo, ale kdo jezdí víc, logicky potřebuje detailnější přístup. Lišit se budou také očekávání od bikefittingu, někdo má jako prioritu pohodlí a jiný zase výkon a trochu diskomfortu vydrží.A když už se nějaká změna na kole udělá, tak schopnost přizpůsobit se novému posedu je také individuální záležitost, protože když někdo cítí každý milimetr, jiný by si ani nevšiml, že jezdí na cizím stroji. Tak či onak, zkontrolovat věci, které jsem v článku zmiňoval, nestojí mnoho úsilí a pokud díky nim pomůžu alespoň pár cyklistům a cyklistkám ke spokojenějšímu ježdění, budu rád.

Sám nebo zaplatit?
Velmi slušně lze posed nastavit i svépomocí, stačí respektovat své tělo a být k němu vnímavý, potřebné teoretické znalosti nejsou extra složité. Kdo nemá chuť nebo čas se tomuto věnovat nebo jezdí víc a proto potřebuje přesnější výstup, služba bikefitting je dobrá investice. Velkým pomocníkem jsou i samotné nástroje, které se při tom používají – ať už laserová stolice nebo měřič výšky posedu se zarážkou na sedlo a podobně. A ještě jednu věc si cyklista domů odnáší.
Díky času, který stráví s profesionálním fitterem, přirozeně získá i nové znalosti z této oblasti a proto nastavování jeho dalších kol bude pro něj jednodušší, případně bude umět poradit parťákům.
Jak jsem zmiňoval v úvodu, bikefitting je nyní dostupný kromě Hrádku a Bratislavy i v Žilině, stačí poslat email, detaily jsou uvedeny v MTBIKER shopu. Ideální čas na změny posedu je mimo hlavní sezónu, přívětivější jsou i čekací doby. Těším se na vás.