Dlouhodobě mám jasno, že chci Bosch. Primárně mě zajímá dlouholetá dobrá zkušenost, dostupný servis vč. náhradních dílů po dlouhou dobu a bezpečnost celé elektro technologie (onehdá někdo na fóru psal, že se rozborkou baterek živí a že když rozebírá Bosch tak radost pohledět a když Bafang tak se diví že je tak málo požárů....).
Prodejci mě ale teď vaří do DJI, je kolem toho spousty omáčky, např. že náhradní díly a servis zajištěný je, super nová technologie od motoru přes baterky která dává Boschi na zadek apod. Na DJI AVINOX jsem koukal a vypadá to impozantně.
Lepší jedno video než 1000 slov. Nedávno jsme to letmo probírali pod fotkou nabušeného ebajku od TREK.
Za mě tam vidím problém s nízké voltáži a vším co s tím souvisí. Pak odpor při šlapání na prázdno, kdyby člověk potřeboval jezdit dálky a roviny chtěl bez pomoci. Pak tam byl nějaký problém s uchycením klik. Špatná volba to nebude, ale nevím jestli se vyplatí připlatit si oproti osvědčenému systému od BOSCH nebo Shimano.
Jsem velkej fanda DJI. Kameru už jinou nechci, jejich DRONy taky paráda (mám MINI 5) a kdybych k tomu měl jednou i éčko, nezlobil bych se. Ale jistě si počkám na další generaci.
najeto 15000km (3roky) od silnice až po enduro závody
hmotnost jezdce s vybavením skoro metráček
ne*eru se s tím, když je potřeba projet řeku tak jedu... (zejména když to je v RZ :-)
po 14000km servis (výměna ložisek a volnoběžky - problém je vnikání vody přes opotřebovaný bushing, namontováno custom těsnění + bushing které by to mělo eliminovat) Gen5 by to měl mít vyřešeno lépe
nepoužívám wapku
očekávám nájezed dalších 15000km :-)
baterie tak pocitově 15% menší kapacita (625Wh)
Takže za mě spolehlivý motor, s možností neoficiálního servisu.
Dobrý no, za cca 200 000 Kč se dá koupit elektrokolo Giant, Specialized, Trek, apod... Nějakej známej výrobce s prověřeným rámem.
Trailhunter: CRUSSIS vystrkuje růžky! DJI Avinox a nový model celopéra v testu
Ten DJI Avinox má jako vždy (bez odmontování motoru) nevyjímatelnej akumulátor??? To je ale hloupej nápad jako. Furt je tam nějaké malé riziko požáru. Občas můžu mít pochybnosti a dostanu chuť rychle vyjmout přehřátej akumulátor...
Ukrytí desky s elektronikou u DJI motoru do černého tmelu je výborná ochrana proti vodě. U ostatních motorů toto chybí a vniknutí vody kolem kliky vede po čase ke zničení el. desky (controller). Jen starší Brose s řemenem měl oddělený prostor s elektronikou. Desku s elektronikou (controller) jako náhradní díl výrobci nedodávají-je pro ně rentabilnější prodávat celé motory.Jedinou výjimkou s širokou nabídkou náhradních dílů je asi jen Bafang.
Teď maličko odbocim. Mám mullet elektrokolo a kdyz dám dozadu 29 (ram to umoznuje), tak si tim zvýším rychlost konce dopomoci. Je to tak? Mám tedy systém Shimano...
Srovnání motorů DJI (max. 1000W), Brose 3.1 (max 720 W) a Bosch CX5 (max 750W):
Bosch je z nich nejslabší, vypadá to, že udávaný max. výkon 750 W neodpovídá realitě, dle měření na stolici má méně :674W. To by odpovídalo nižšímu výkonu, proti Brose (720W). DJI je dle videa i nejlepší z hlediska ovladatelnosti.
vyměnitelná baterka: existuje, ale jen ojediněle, viz Rotwild (příspěvek výše)
drag: nějaký tam rozhodně je, může se lišit dle konkrétního kusu motoru a je to dané více faktory (tolerance konkrétního kusu, staří motoru, postupně se drag může mírně snižovat)
rattle: tady se to hrozně liší od konkrétního motoru a také konkrétního ebiku (různé kontstrukce rámů to dost ovlivní jak je to slyšet), zase dané tolerancemi, stařím motoru a také jak moc byl uvnitř namazán; uživatelé tak hlásí jak žádný rattle (nebo ho aspoň neslyší) a to někdy i pro déle ježděné motory, tak mírný až velký (a ze začátku to občas hlásil někdo i už pro nový motor), sám nemám rattle zatím slyšitelný vůbec, ale co není může časem s větším nájezdem být
SW + čidla + nastavitelnost motoru: výsledné chování tak nemá za mě aktuálně konkurenci a to jak přenositelnost výkonu na terén (i při výkonech, co už ostatní motory nemají), tak pocitová příjemnost jízdy připomínající biokolo i pro vysoké výkony (na Turbo stačí trochu snížit assist level), přesně jak hodnotí i v tom testu, Avinox není vůbec jen o tom maximálním výkonu (ten už ani ne každý ocení), ale o chování motoru
chování na limitu rychlosti dopomoci je úplně jiné než u většiny ostatních motorů, není tam žádné skokové vypnutí, ale je to plynulé snížení, klidně tak lze jet i na vyšší přípomoc na rovině kolem limitu (u většiny ostatních motorů je nutné pro takový případ se držet těsně pod limitem, jinak je to nepříjemné a lepší pomalu dopomoc rovnou vypnout)
pokud někdo chce řešit odblokování, tak je to v podstatě nejjednodušší ze všech motorů změnou regionu (takže žádné chipy, kde může být problém), pro aktuální verzi SW aplikace i motoru stále funkční; i když u aktuálního Bosche také není takový problém změnit region na US a zvýšit limit na 32km/h (ale už to asi málokdo zvládne sám doma)
displej je skvělej a všechna nastavení lze provádět i přímo na kole bez telefonu i když aplikace v telefonu je také povedená a je to tam pohodlnější
Rozsahové režimy (auto, trail) jsou skvělé, lze reálně nastavit i jen jeden režim a jezdit zcela bez přepínání režimů. A je to na jiné úrovni než u jiných motorů. Nastavuje se tam rozsah násobičů pro daný režim a motor sám pak vybírá násobič v tom rozsahu podle více různých faktorů (sklon kopce, nerovnost povrchu, snahy zrychlovat a možná i dalších).
rychlé donastavení režimů pravým ovladačem (defaultně není navoleno, nastavil jsem na přidržení tlačítek pravého ovladače; na stisk má defautlní přepínání obrazovek): příklad, chci šetřit baterku a jedu na ECO a jen si v rámci ECO chci trochu ubrat/přidat a nechci přitom jít rovnou na vyšší jiný režim; u rozsahových režimů (kde jsou dvě hodnoty násobiče) to mění tu větší hodnotu (tedy na kolik může motor maximálně v daném režimu navýšit přípomoc)
Ty watty by pak zhruba odpovídali tomu mému odhadu. Když vezmu střední hodnotu 15W (bude se lišit dle konkrétního kusu motoru a jeho stavu), tak to vychází na zhruba 27km/h vs 26,2km/h pro jízdu po rovině po asfaltu (větší rychlost pro žádný drag, menší pro těch 15W ztrát v dragu). U mě v tom odhadu byl navíc rozdíl plášťů.
Tady je pak zajímavá tabulka pro režimu Avinoxu. Každý si to nastaví, jak mu vyhovuje, nejzajímavější na tom jsou ty paremetry pro jednotlivé úrovně dopomoci (úplně dole v tom pdf). Ty údaje v té tabulce podle mojeho pozorování (výkon jezdec + výkon motoru) za jízdy souhlasí.
Ještě by se hodil nějaký přesnější kvantifikace vlivu ostatních nastavení:
zejména nastavení Max Acceleration Level (dostupné pouze pro auto, pro ECO a Turbo by nevávalo smysl, ale mohlo být i pro trail režim) zatím nevím, jak kvantifikovat jeho vliv; při vyšším nastavení dříve přepíná na vyšší násobič (ale otázka přesně za jakých podmínek a o kolik dříve? Budu muset až budou v terénu lepší podmínky více otestovat)
je super, že jsou dvě nezávislá nastavení overrun a Cont.Assist, takže mohu mít rychlé reakce motoru během šlapání se současným větším overrunem (overrun mám zatím na střed, vyšší nastavení pro vysoké výkony motoru bude už nejspíš moc a bude potřeba testovat za lepších podmínek velmi opatrně)
A v některém z příspěvků už jsem tu psal pro můj kus, že zatím rattle nemá, ale z principu konstrukce časem mít nějaký bude a uvidí se jaký.
A drag tam nějaký mám a také jsem tam už psal, že moje pozorování odpovídá tomu rozsahu 10-20W z tého shrnutí.
Avinox je skvělý motor, ale rozhodně nebude dobrým řešením pro někoho, kdo chce jezdit více s vypnutým motorem. Na to jsou vhodnější jiné motory.
Já jsem i u Brose s řemenem s nulovým dragem jezdil s vypnutým motorem už opravdu velmi málo. Sice by mě to i někdy na rovinách bavilo, ale cíleně se tomu ve větším vyhýbám, abych si nezhoršoval stav patelární šlachy.
Raději šetřím šlachu při šlapání a nechávám si její kapacitu co vydrží na sjezdy. Na éčku můžu s vhodnou dopomocí jezdit kolik se líbí a mám čas (to už mi nelimituje šlacha na nájezdu, když je to o něco nižší intenzita), ale technické sjezdy nemůžu jezdit úplně neomezeně.
Musím hlídat jejich množství. A nejde jen o sjezdy typu šutry/kořeny, ale i o flow traily, kde je hodně boulí/skoků (tedy kde je potřeba více dřepovat a dopadat ze skoků).
A ono se mi to dohromady sčítá ta zátěž na šlachu. Takže čím více omezím vyšší zátěž s vypnutým motorem, tím více můžu jezdit sjezdů (i tak musím jezdit sjezdů o něco méně než bych chtěl).
Je to tak, s mojí problematickou patelární šlachou mi to zachránilo ježdění a už díky ebiku 5 let zase jezdím hodně (už mám 1300h+ na ebikách).
Teď jsem si jen pořídil další nový ebike a současně po několika letech stagnování trhu motorů se konečně děje něco nového zajímavého a je co řešit. A tím nemyslím jen Avinox, i Bosch gen. 5 s novějším SW a nový Brose motor je zajímavý technologický posun.
Bosch má teď třeba náskok v řešení "rattle", kde to vyřešil jinou konstrukcí, cituji příspěvek, kde je popsáno řešení:
"Bosch solved it on their new Gen 5 by moving to a helical gear reduction with a decoupler clutch. That clutch isolates the chainring from the motor internals when you’re coasting, so the rattle disappears. It required a completely new design versus Gen 4."
Tak doufám, že po letech s řemenem na Brose, kde principiálně problém "rattle" vůbec nexistoval mi to nebude moc prudit (pokud se to časem u mého kusu zhorší, zatím je tichý).
U Avinoxu se jinak přesně ví, která dvě ozubená kola rattle způsobují.
Pokud někdo má u svého kusu rattle u Avinoxu už výraznější, tak ho pomůže o něco snížit nastavením "freehub pre-engagement" na off. Vliv na rattle je v tom, že tohle nastavení tím, jak pro udržení náboje připraveného na záběr aktivuje motor (jen malá část otočky, žádný výkon, tedy jezdec to vůbec nepozná, že se děje) i mimo šlapání jezdce. A tím udržuje současně i ty dvě ozubená kola v motoru v poloze ze které je rattle nejvýraznější.
Já mám zatím nastavení "freehub pre-engagement" zapnuté.
Jsem rád, že na tohle téma přispíváš. Konečně zajímavé detailní zkušenosti.
Mně se konečně zdá, že s posledním Boschem a 800 Wh akupakem bude možné jezdit běžně dlouhé svižné MTB vyjížďky s manželkou aniž by se musela obávat dojezdu a já se omezovat v rychlosti. Spíše to bude naopak :-)
Tak záleží kolik jezdíte výškových metrů. Nejspíš to půjde v pohodě.
Loni jsem dal 2700m výškové, celé odjeté na lehce navýšené ECO. A to bylo ještě na Brose se 720Wh baterkou, při mojich 72kg.
Poslední Bosch na tom je s efektivitou o malý chlup lépe než starý Brose (ale rozdíl je minimální) + 800Wh baterka, takže to bude ještě lepší.
Ty máš ale výkonnost ještě o něco větší. Tím myslím, že by mi nestačilo jet na ECO, jak ho mám nastavené. To mám pro pohodovou jízdu (trošku šetřím šlachu) v naší partě klasikářů, kteří mají o hodně menší výkonnost než ty.
Trail (který odhaduju, že by tak byl akorát) režim by dal tak 1900m výškových (nikdy jsem nedělal test čistě na Trail, když jezdím sám, tak pak používám i vyšší režimy a je to různě namíchané, když to trápím opravdu extrémně, tak jsem někde na 1600m výškových, ale to už).
U Avinoxu bude trochu ztráta za ten nějaký drag co má, ale zase mám na Rotwildu 864Wh baterku, tak to vykompenzuje. Těch 64Wh bude tak akorát na kompenzaci dragu proti 800Wh baterce a motoru s menším dragem.
Tak nějak to vidím po zkušenostech se starším ečkem s Yamaha motorem a 450 Wh baterkou a pak s novým kusem s TQ motorem a 360 Wh baterkou. Sama mi řekla, že lehký ečko je pro ni stejně prostě těžký, takže je jedno, jestli má kolo 18 kg nebo 25. Naopak baterku zvládla vycucnout na 1200 m převýšení, taže 800 Wh je spíš nutnost i pro případné tahání vozíku.
Ty srovnání jsou zajímavé, ale chybí mi tam alespoň pro mne důležité kriterium. Zatím co Bosch má autorizovaný servis "na každém rohu" (ano, i u nás v malém městě) a dostupnost ND je vcelku příznivá, tak u jiných výrobců to až taková selanka není. Dokud to funguje, tak je to OK, co ale když nastane problém.
Servis se u Avinoxu zatím nedá moc hodnotit, to se teprve uvidí. A můj odhad je, že se to bude lišit dle konkrétního prodejce jakou bude mít dostupnost náhradních dílů nebo tedy spíš celých motorů.
Pozitivní je, že se zatím neobjevily žádné informace, že by se Avinox nadměrně kazil. A něco už prodáno bylo. Jen kol Amflow se prodalo už více než 30tis. kusů. Jiné značky s Avinoxem se objevily až později, takže tam se uvidí více časem.
A nedopadne to s Avinoxem jak s Bafangem? Velký boom a teď o nich nevíš. Líbí se mne to a láká, ale zatím vyčkávam co Bosch a další. Navíc, já bych nejraději ebike s převodovkou, něco jako Pinion. Ale u Pinionu zase nevím co ten jejich motor. Asi ještě vydržím
Avinox a Bafang bych vůbec nesrovnával. Bafang v žádné době neudělal žádný technologicky pokročilý motor oproti konkurenci. A ani se mu hned na začátku nepodařilo prodat 30tis. kusů+ kol kategorie kolem 8tis. euro (nezlevněné cena Amflow PL Carbon je kolem 10tis. euro.
Pinion byl v tom velkém testu, co jsem dával odkaz taky, jen jsem nedával odkaz na samotný test Pinion, ten je tady:
Mně tedy Pinion nezaujal ani nějaký rok zpět, kdy už byl k mání a ještě to bylo v době Bosch gen 4, starší Brose, takže žádná konkurence současných motorů.
Přenos výkon do terénu je za mě horší než předchozí generace motorů (a se současnou se to vůbec nedá sronvat), k tomu je hodně hlasitý.
Dnes bych o něm ani nezauvažoval.
Avinox určitě není na trhu jediná správná volba. S plnotučných motorů (Pinion na ně už dnes ztrácí, ale to není ten hlavní problém) bych uvažoval o Bosch CX gen. 5. to je také výborný motor.
A nový Brose u Spešlu je také povedený motor. U Brose vyšel právě update SW s navýšeným výkonem (to ale není hlavní pointa, do výběru bych ho dal i bez toho navýšení výkonu). U Brose je jen nepříjemné, že aktuálně je to vázané na drahé Spešly (to nic proti těm modelům, jsou povedené včetně geo, ale zbytečně cenově přepálené).
V tom odkazu, kde je změřené nové Levo 3.1 každý může vidět reálný rozdíl výkonů motorů (Avinox asi zřejmě otestují ještě znovu na 1000W, je tam změřený ještě před skoro rok starým updatem SW).
Samozřejmě to vůbev není jen o výkonu, ještě důležitější je, jak motor umí přenést výkon do terénu a jak se chová.
Pinion bych vyškrtnul ne kvůli menšímu výkonu (tam si to každý zváží, jestli mu stačí nebo ne), ale právě kvůli tomu přenosu výkonu.
Pinion se mne líbí převodovka, ne motor. Bral bych Bosch 5 + převodovku, ale to není.
Spešle se teď dají v DE koupit i s 50% slevou, takže i to by se dalo koupit dnes rozumne. Ale starý Brose nebyly zrovna spolehlivý a předposlední dost papaly baterku. Tak proto zatím Brose vynechávám.
Shimano furt doufám, že se vzpamatuje. Někde jsem slyšel, že pracují na novém motoru a dokonce i na převodovce. Na té pracuje i Bosch.
Předchozí generace Brose byla poruchová do přepracování, což bylo přelom 2020/21, kdy dostal motor pevnější řemen + dalších několik drobných konstrukčních změn. Od té doby žádné větší poruchovat než jiné motory.
S větší spotřebou je to nesmysl. V testech přesnějšího měření bike magazinu výsledky srovnatelné nebo spíš nepatrně než Bosch gen 4 a Shimano.
A pak to mám samozřejmě ověřené s mojím nájezdem 1300h+, protože je to právě na dvou ebikách, oboje předchozí generace Brose (i ten starší už byl přesně po upgradu motoru na pevnější řemen). Zrovna výše byl ten jeden příklad 2700m výškových (100km trasa, smíšený povrch od technického terénu po i nějaké úseky po asfaltu) na trochu navýšené ECO (které dávalo +80% výkonu jezdce) pro mojich 72kg a 720Wh baterku.
Ovšem to je stejně úplně fuk, protože současný Brose motor nemá s předchozí generací vůbec nic společného. Je to od základu zcela přepracovaný úplně jiný motor (ať už opuštěný řemenu, přechodu ze 36 na 48V a další, stejného nezůstalo vůbec nic).
Motor je velmi dobrý a zvlášť ještě, co dostal teď update SW. Ale je to celé zabité tím, že je aktuálně jen na Spešlech a neošizená plná varianta motoru jen na těch nejdratších modelech, které už jsou opravdu cenový úlet.
Nové Brose mám a je to parádní motor, před tím jsem jezdil 5 let verzí s- mag a bez jediného problému za celou dobu, uvidime co ten nový na spešlu zatím za těch 8 měsíců bez problémů, večer zkusím udelat ten upgrade a uvidime co bude za rozdil
Jinak postupně ztrácet a vypařit se z trhu mohou i jiné zavedené značky.
K tomu má aktuálně nakročeno Shimano. Už jsem četl z hodně různých zdrojů, že v poslední době nechtějí žádné větší značky s lepšími modely ebiku brát už Shimano motory, že jsou technologicky out v dnešních konkurenci.
A to opravdu jsou a při vývojovém cyklu Shimana to s nimi do budoucna nevypadá dobře.
Oproti tomu, když mluvíme o vývojovém cyklu, tak DJI nejspíš každou chvíli přestaví novou verzi M2. Má na to všude přísné embargo, takže všude je spousta spekulací a žádné zaručné informace. A došlo to tak daleko, že jsou i některé značky, které slibují na duben-červen nové modely s novým DJI, ale neposkytují žádné informace o tom, co to reálně bude. Koho to zajímá, tak se to diskutuje třeba tady:
Jedno Amflow ma vymenu motoru a ridici jednotky. Druhe Amflow se meni motor ted, prestal fungovat vystup pro kabel prehazky. Obe kola tusim 13 mesicu stare.
Tak je jasné, že nějaké závady se objevily. A bylo toho více, docela jsem to sledoval na zahraničních fórech. Ale nepřišlo mi na ty prodané kusy a aktivní uživatele ve vláknech k Amflow, že by to bylo nějaké více poruchové.
Samozřejmě více by řekla až přesná statistika ze všech kusů, kterou těžko někde najdeme.
Výstup kabelu z motoru k přehazce si ani nevyzkouším. Bral jsem u Rotwild to levnější osazené, kde byla mechanická Sram a budu tam dávat XTR Di2. Nějak prostě elektrický Sram nemusím a k tomu tam chci mít Shimano kazetu (a ještě bych musel měnit ořech), nedávám 3-5 pastorku moc dlouhou životnost a je super, že je můžu takhle měnit jednotlivě (a případně i celá kazeta je levná).
Musím tak tedy oželet řazení bez šlapání (a automatické snížení výkonu motoru při řazení při šlapání), což vůbec nemusí být špatné. Ale naštěstí na to nejsem navyklý, tak mi to zatím nebude tak chybět.
Z toho mi hned zaujalo, že dopadnul o dost hůře v dojezdu než Avinox a Bosch, konkrétně jen výškových 1751m při 840Wh baterce (Avinox měl 1953m při 800Wh, Bosch 1999m při 800Wh). Tenhle test je pro totožný výkon jezdce a maximální mód motoru, takže je možné, že Avinox i S-Works dával větší výkon než Bosch a při limitaci motoru na stejný výkon by Avinox i S-Works dal o něco více výškových metrů.
Pro eliminaci vlivu výkonu motorů pak je tu měření účinnosti motorů (je to z těch stejných testů, ale už odečteno z měření Motor Output Power/Elektrical Input. Tedy skutečná účinnost těch motorů, kde do toho nevstupuju faktor jak byl zrovna nastavený násobič při jízdě (tedy poměr výkonu jezdec vs motor). Z těch měření byla přehledná tabulka na emtbforu.
Bosch, důvod stejný jako většina komponentů Shimano, nebo Rockshox - mají to všude, jsou na to díly, každý to umí a je to ověřené, že ty sítě a díly fungují
Zasílání zajímavých akcí a novinek e-mailemZasílání zajímavých akcí a novinek e-mailemZasílání dárků a možností výhodnějšího nákupuZasílání Akce týdne
Vyber si, prosím, o které informace máš zájem:
Jednou za týden/měsíc posíláme souhrn toho, co je na MTBIKERu nového. Nikdy neposíláme reklamu ani jiný spam.
K narozeninám a svátku Ti budeme posílat drobný dáreček s možnostmi výhodnějšího nákupu a občas posíláme e-mail s akcemi na zboží, které by Tě mohlo zajímat.
Jednou týdně posíláme souhrn naší Akce týdne a občas posíláme e-mail o speciálních akcích a novinkách v našem e-shopu.
Dávám společnosti MTBIKER community s.r.o., se sídlem 225, Hrádok 916 33, Slovensko, IČO: 52 770 222, souhlas k zasílání bezplatných informací podle specifikace uvedené výše a se zpracováním mých osobních údajů pro tento účel. Můj souhlas je dobrovolný a beru na vědomí, že mám právo jej kdykoli odvolat v sekci Nastavení e-mailů. Zároveň potvrzuji, že jsem se seznámil(a) s informacemi v sekci Ochrana soukromí a osobních údajů.
check_circle
error
MTBIKER používá cookies
Soubory cookies používáme na zabezpečení funkčnosti webu a na personalizaci obsahu. S Tvým souhlasem je budeme používat k měření užívání webové stránky, k personalizaci a na zobrazení relevantních reklam a informací. Pokud nám udělíš souhlas, můžeš ho zrušit nebo můžeš změnit své preference v sekci Nastavení cookies. Pokud nesouhlasíš s ukládáním cookies, můžeš je odmítnout. Víc o cookies si můžeš přečíst v sekci Ochrana soukromí a osobních údajů.
Lepší jedno video než 1000 slov. Nedávno jsme to letmo probírali pod fotkou nabušeného ebajku od TREK.
Za mě tam vidím problém s nízké voltáži a vším co s tím souvisí. Pak odpor při šlapání na prázdno, kdyby člověk potřeboval jezdit dálky a roviny chtěl bez pomoci. Pak tam byl nějaký problém s uchycením klik. Špatná volba to nebude, ale nevím jestli se vyplatí připlatit si oproti osvědčenému systému od BOSCH nebo Shimano.
Jsem velkej fanda DJI. Kameru už jinou nechci, jejich DRONy taky paráda (mám MINI 5) a kdybych k tomu měl jednou i éčko, nezlobil bych se. Ale jistě si počkám na další generaci.
Jinak pozor, téma o ebajkách se tu neodpouští :)
Bosch Gen4
Takže za mě spolehlivý motor, s možností neoficiálního servisu.
Bosch Gen5
srovnání od J.K-W
Jak to je s dji? Má někdo náhradní díly a pozáruční servis?
Jako největší minus hlavně vidím nevyjímatelnou baterku.
https://www.crussis.cz/eshop-e-full-12.11-pro-800-wh.html
222.990 Kč
Dobrý no, za cca 200 000 Kč se dá koupit elektrokolo Giant, Specialized, Trek, apod... Nějakej známej výrobce s prověřeným rámem.
Trailhunter: CRUSSIS vystrkuje růžky! DJI Avinox a nový model celopéra v testu
Ten DJI Avinox má jako vždy (bez odmontování motoru) nevyjímatelnej akumulátor??? To je ale hloupej nápad jako. Furt je tam nějaké malé riziko požáru. Občas můžu mít pochybnosti a dostanu chuť rychle vyjmout přehřátej akumulátor...
Vypadá to, že deska plošných spojů je u motoru DJI Avinox zalitá v černém tmelu...
Jestli se nepletu, tak ostatní výrobci to zpravidla nezalévají, takže tam jde deska vyměnit nebo opravit.
Ukrytí desky s elektronikou u DJI motoru do černého tmelu je výborná ochrana proti vodě. U ostatních motorů toto chybí a vniknutí vody kolem kliky vede po čase ke zničení el. desky (controller). Jen starší Brose s řemenem měl oddělený prostor s elektronikou. Desku s elektronikou (controller) jako náhradní díl výrobci nedodávají-je pro ně rentabilnější prodávat celé motory.Jedinou výjimkou s širokou nabídkou náhradních dílů je asi jen Bafang.
Teď maličko odbocim. Mám mullet elektrokolo a kdyz dám dozadu 29 (ram to umoznuje), tak si tim zvýším rychlost konce dopomoci. Je to tak? Mám tedy systém Shimano...
Uz jsem nasel lepší vlákno, ať to tady nespamuju.
Srovnání motorů DJI (max. 1000W), Brose 3.1 (max 720 W) a Bosch CX5 (max 750W):
Bosch je z nich nejslabší, vypadá to, že udávaný max. výkon 750 W neodpovídá realitě, dle měření na stolici má méně :674W. To by odpovídalo nižšímu výkonu, proti Brose (720W). DJI je dle videa i nejlepší z hlediska ovladatelnosti.
Něco dalšího k tématu. Nějaké testy (tedy nejen Bosch gen. 5 a Avinox, ale i další motory ve srovnání):
What's the Best E-Bike Motor of 2026
A jednotlivé testy z toho srovnání motorů:
A k tomu pár postřehů k Avinoxu:
Teď jsem zrovna narazil na hezké shrnutí ohledně Avinox a chrastění motoru:
The Rattle Problem — and Why It Exists
Here’s the real insight:
The rattle was present in early testing. Instead of redesigning internal one-way bearings (a major mechanical change), Avinox engineers:
The tradeoff:
This motor requires roughly 3 lbs of force to spin freely, meaning:
Ty watty by pak zhruba odpovídali tomu mému odhadu. Když vezmu střední hodnotu 15W (bude se lišit dle konkrétního kusu motoru a jeho stavu), tak to vychází na zhruba 27km/h vs 26,2km/h pro jízdu po rovině po asfaltu (větší rychlost pro žádný drag, menší pro těch 15W ztrát v dragu). U mě v tom odhadu byl navíc rozdíl plášťů.
Tady je pak zajímavá tabulka pro režimu Avinoxu. Každý si to nastaví, jak mu vyhovuje, nejzajímavější na tom jsou ty paremetry pro jednotlivé úrovně dopomoci (úplně dole v tom pdf). Ty údaje v té tabulce podle mojeho pozorování (výkon jezdec + výkon motoru) za jízdy souhlasí.
Ještě by se hodil nějaký přesnější kvantifikace vlivu ostatních nastavení:
V nějakém videu si uživatel stěžoval, že aby snížili hluk, tak to vyřešili na úkor zvýšení odporu bez přípomoci - máš s tím zkušenost ?
To jsem dával k tomu shrnutí níže
Bosch vs. DJI ?
A v některém z příspěvků už jsem tu psal pro můj kus, že zatím rattle nemá, ale z principu konstrukce časem mít nějaký bude a uvidí se jaký.
A drag tam nějaký mám a také jsem tam už psal, že moje pozorování odpovídá tomu rozsahu 10-20W z tého shrnutí.
Avinox je skvělý motor, ale rozhodně nebude dobrým řešením pro někoho, kdo chce jezdit více s vypnutým motorem. Na to jsou vhodnější jiné motory.
Já jsem i u Brose s řemenem s nulovým dragem jezdil s vypnutým motorem už opravdu velmi málo. Sice by mě to i někdy na rovinách bavilo, ale cíleně se tomu ve větším vyhýbám, abych si nezhoršoval stav patelární šlachy.
Raději šetřím šlachu při šlapání a nechávám si její kapacitu co vydrží na sjezdy. Na éčku můžu s vhodnou dopomocí jezdit kolik se líbí a mám čas (to už mi nelimituje šlacha na nájezdu, když je to o něco nižší intenzita), ale technické sjezdy nemůžu jezdit úplně neomezeně.
Musím hlídat jejich množství. A nejde jen o sjezdy typu šutry/kořeny, ale i o flow traily, kde je hodně boulí/skoků (tedy kde je potřeba více dřepovat a dopadat ze skoků).
A ono se mi to dohromady sčítá ta zátěž na šlachu. Takže čím více omezím vyšší zátěž s vypnutým motorem, tím více můžu jezdit sjezdů (i tak musím jezdit sjezdů o něco méně než bych chtěl).
Provozovatel B-F bude muset znacne navysit kapacitu sveho datoveho uloziste, Mlok si poridil mopeda.
Mlok má ečko už dlouho, řekl bych
Je to tak, s mojí problematickou patelární šlachou mi to zachránilo ježdění a už díky ebiku 5 let zase jezdím hodně (už mám 1300h+ na ebikách).
Teď jsem si jen pořídil další nový ebike a současně po několika letech stagnování trhu motorů se konečně děje něco nového zajímavého a je co řešit. A tím nemyslím jen Avinox, i Bosch gen. 5 s novějším SW a nový Brose motor je zajímavý technologický posun.
Bosch má teď třeba náskok v řešení "rattle", kde to vyřešil jinou konstrukcí, cituji příspěvek, kde je popsáno řešení:
"Bosch solved it on their new Gen 5 by moving to a helical gear reduction with a decoupler clutch. That clutch isolates the chainring from the motor internals when you’re coasting, so the rattle disappears. It required a completely new design versus Gen 4."
Tak doufám, že po letech s řemenem na Brose, kde principiálně problém "rattle" vůbec nexistoval mi to nebude moc prudit (pokud se to časem u mého kusu zhorší, zatím je tichý).
U Avinoxu se jinak přesně ví, která dvě ozubená kola rattle způsobují.
Pokud někdo má u svého kusu rattle u Avinoxu už výraznější, tak ho pomůže o něco snížit nastavením "freehub pre-engagement" na off. Vliv na rattle je v tom, že tohle nastavení tím, jak pro udržení náboje připraveného na záběr aktivuje motor (jen malá část otočky, žádný výkon, tedy jezdec to vůbec nepozná, že se děje) i mimo šlapání jezdce. A tím udržuje současně i ty dvě ozubená kola v motoru v poloze ze které je rattle nejvýraznější.
Já mám zatím nastavení "freehub pre-engagement" zapnuté.
Jsem rád, že na tohle téma přispíváš. Konečně zajímavé detailní zkušenosti.
Mně se konečně zdá, že s posledním Boschem a 800 Wh akupakem bude možné jezdit běžně dlouhé svižné MTB vyjížďky s manželkou aniž by se musela obávat dojezdu a já se omezovat v rychlosti. Spíše to bude naopak :-)
Tak záleží kolik jezdíte výškových metrů. Nejspíš to půjde v pohodě.
Loni jsem dal 2700m výškové, celé odjeté na lehce navýšené ECO. A to bylo ještě na Brose se 720Wh baterkou, při mojich 72kg.
Poslední Bosch na tom je s efektivitou o malý chlup lépe než starý Brose (ale rozdíl je minimální) + 800Wh baterka, takže to bude ještě lepší.
Ty máš ale výkonnost ještě o něco větší. Tím myslím, že by mi nestačilo jet na ECO, jak ho mám nastavené. To mám pro pohodovou jízdu (trošku šetřím šlachu) v naší partě klasikářů, kteří mají o hodně menší výkonnost než ty.
Trail (který odhaduju, že by tak byl akorát) režim by dal tak 1900m výškových (nikdy jsem nedělal test čistě na Trail, když jezdím sám, tak pak používám i vyšší režimy a je to různě namíchané, když to trápím opravdu extrémně, tak jsem někde na 1600m výškových, ale to už).
U Avinoxu bude trochu ztráta za ten nějaký drag co má, ale zase mám na Rotwildu 864Wh baterku, tak to vykompenzuje. Těch 64Wh bude tak akorát na kompenzaci dragu proti 800Wh baterce a motoru s menším dragem.
Tak nějak to vidím po zkušenostech se starším ečkem s Yamaha motorem a 450 Wh baterkou a pak s novým kusem s TQ motorem a 360 Wh baterkou. Sama mi řekla, že lehký ečko je pro ni stejně prostě těžký, takže je jedno, jestli má kolo 18 kg nebo 25. Naopak baterku zvládla vycucnout na 1200 m převýšení, taže 800 Wh je spíš nutnost i pro případné tahání vozíku.
Jo, má jich víc už dlouho. Teď má i Avinox. A má to vychytaný...
Ty srovnání jsou zajímavé, ale chybí mi tam alespoň pro mne důležité kriterium. Zatím co Bosch má autorizovaný servis "na každém rohu" (ano, i u nás v malém městě) a dostupnost ND je vcelku příznivá, tak u jiných výrobců to až taková selanka není. Dokud to funguje, tak je to OK, co ale když nastane problém.
Servis se u Avinoxu zatím nedá moc hodnotit, to se teprve uvidí. A můj odhad je, že se to bude lišit dle konkrétního prodejce jakou bude mít dostupnost náhradních dílů nebo tedy spíš celých motorů.
Pozitivní je, že se zatím neobjevily žádné informace, že by se Avinox nadměrně kazil. A něco už prodáno bylo. Jen kol Amflow se prodalo už více než 30tis. kusů. Jiné značky s Avinoxem se objevily až později, takže tam se uvidí více časem.
A nedopadne to s Avinoxem jak s Bafangem? Velký boom a teď o nich nevíš. Líbí se mne to a láká, ale zatím vyčkávam co Bosch a další. Navíc, já bych nejraději ebike s převodovkou, něco jako Pinion. Ale u Pinionu zase nevím co ten jejich motor. Asi ještě vydržím
Jak to bude, tak na to si počkáme a uvidíme.
Avinox a Bafang bych vůbec nesrovnával. Bafang v žádné době neudělal žádný technologicky pokročilý motor oproti konkurenci. A ani se mu hned na začátku nepodařilo prodat 30tis. kusů+ kol kategorie kolem 8tis. euro (nezlevněné cena Amflow PL Carbon je kolem 10tis. euro.
Pinion byl v tom velkém testu, co jsem dával odkaz taky, jen jsem nedával odkaz na samotný test Pinion, ten je tady:
https://ebike-mtb.com/en/pinion-mgu-e1-12-test/
Mně tedy Pinion nezaujal ani nějaký rok zpět, kdy už byl k mání a ještě to bylo v době Bosch gen 4, starší Brose, takže žádná konkurence současných motorů.
Přenos výkon do terénu je za mě horší než předchozí generace motorů (a se současnou se to vůbec nedá sronvat), k tomu je hodně hlasitý.
Dnes bych o něm ani nezauvažoval.
Avinox určitě není na trhu jediná správná volba. S plnotučných motorů (Pinion na ně už dnes ztrácí, ale to není ten hlavní problém) bych uvažoval o Bosch CX gen. 5. to je také výborný motor.
A nový Brose u Spešlu je také povedený motor. U Brose vyšel právě update SW s navýšeným výkonem (to ale není hlavní pointa, do výběru bych ho dal i bez toho navýšení výkonu). U Brose je jen nepříjemné, že aktuálně je to vázané na drahé Spešly (to nic proti těm modelům, jsou povedené včetně geo, ale zbytečně cenově přepálené).
V tom odkazu, kde je změřené nové Levo 3.1 každý může vidět reálný rozdíl výkonů motorů (Avinox asi zřejmě otestují ještě znovu na 1000W, je tam změřený ještě před skoro rok starým updatem SW).
Samozřejmě to vůbev není jen o výkonu, ještě důležitější je, jak motor umí přenést výkon do terénu a jak se chová.
Pinion bych vyškrtnul ne kvůli menšímu výkonu (tam si to každý zváží, jestli mu stačí nebo ne), ale právě kvůli tomu přenosu výkonu.
Pinion se mne líbí převodovka, ne motor. Bral bych Bosch 5 + převodovku, ale to není.
Spešle se teď dají v DE koupit i s 50% slevou, takže i to by se dalo koupit dnes rozumne. Ale starý Brose nebyly zrovna spolehlivý a předposlední dost papaly baterku. Tak proto zatím Brose vynechávám.
Shimano furt doufám, že se vzpamatuje. Někde jsem slyšel, že pracují na novém motoru a dokonce i na převodovce. Na té pracuje i Bosch.
Předchozí generace Brose byla poruchová do přepracování, což bylo přelom 2020/21, kdy dostal motor pevnější řemen + dalších několik drobných konstrukčních změn. Od té doby žádné větší poruchovat než jiné motory.
S větší spotřebou je to nesmysl. V testech přesnějšího měření bike magazinu výsledky srovnatelné nebo spíš nepatrně než Bosch gen 4 a Shimano.
A pak to mám samozřejmě ověřené s mojím nájezdem 1300h+, protože je to právě na dvou ebikách, oboje předchozí generace Brose (i ten starší už byl přesně po upgradu motoru na pevnější řemen). Zrovna výše byl ten jeden příklad 2700m výškových (100km trasa, smíšený povrch od technického terénu po i nějaké úseky po asfaltu) na trochu navýšené ECO (které dávalo +80% výkonu jezdce) pro mojich 72kg a 720Wh baterku.
Ovšem to je stejně úplně fuk, protože současný Brose motor nemá s předchozí generací vůbec nic společného. Je to od základu zcela přepracovaný úplně jiný motor (ať už opuštěný řemenu, přechodu ze 36 na 48V a další, stejného nezůstalo vůbec nic).
Motor je velmi dobrý a zvlášť ještě, co dostal teď update SW. Ale je to celé zabité tím, že je aktuálně jen na Spešlech a neošizená plná varianta motoru jen na těch nejdratších modelech, které už jsou opravdu cenový úlet.
Nové Brose mám a je to parádní motor, před tím jsem jezdil 5 let verzí s- mag a bez jediného problému za celou dobu, uvidime co ten nový na spešlu zatím za těch 8 měsíců bez problémů, večer zkusím udelat ten upgrade a uvidime co bude za rozdil
Jinak postupně ztrácet a vypařit se z trhu mohou i jiné zavedené značky.
K tomu má aktuálně nakročeno Shimano. Už jsem četl z hodně různých zdrojů, že v poslední době nechtějí žádné větší značky s lepšími modely ebiku brát už Shimano motory, že jsou technologicky out v dnešních konkurenci.
A to opravdu jsou a při vývojovém cyklu Shimana to s nimi do budoucna nevypadá dobře.
Oproti tomu, když mluvíme o vývojovém cyklu, tak DJI nejspíš každou chvíli přestaví novou verzi M2. Má na to všude přísné embargo, takže všude je spousta spekulací a žádné zaručné informace. A došlo to tak daleko, že jsou i některé značky, které slibují na duben-červen nové modely s novým DJI, ale neposkytují žádné informace o tom, co to reálně bude. Koho to zajímá, tak se to diskutuje třeba tady:
https://www.emtbforums.com/threads/avinox-m2-sl.43699/page-7
Jedno Amflow ma vymenu motoru a ridici jednotky. Druhe Amflow se meni motor ted, prestal fungovat vystup pro kabel prehazky. Obe kola tusim 13 mesicu stare.
Tak je jasné, že nějaké závady se objevily. A bylo toho více, docela jsem to sledoval na zahraničních fórech. Ale nepřišlo mi na ty prodané kusy a aktivní uživatele ve vláknech k Amflow, že by to bylo nějaké více poruchové.
Samozřejmě více by řekla až přesná statistika ze všech kusů, kterou těžko někde najdeme.
Výstup kabelu z motoru k přehazce si ani nevyzkouším. Bral jsem u Rotwild to levnější osazené, kde byla mechanická Sram a budu tam dávat XTR Di2. Nějak prostě elektrický Sram nemusím a k tomu tam chci mít Shimano kazetu (a ještě bych musel měnit ořech), nedávám 3-5 pastorku moc dlouhou životnost a je super, že je můžu takhle měnit jednotlivě (a případně i celá kazeta je levná).
Musím tak tedy oželet řazení bez šlapání (a automatické snížení výkonu motoru při řazení při šlapání), což vůbec nemusí být špatné. Ale naštěstí na to nejsem navyklý, tak mi to zatím nebude tak chybět.
V testu motorů přidali test S-Works 3.1 po updatu SW:
https://ebike-mtb.com/en/s-works-3-1-test/
Z toho mi hned zaujalo, že dopadnul o dost hůře v dojezdu než Avinox a Bosch, konkrétně jen výškových 1751m při 840Wh baterce (Avinox měl 1953m při 800Wh, Bosch 1999m při 800Wh). Tenhle test je pro totožný výkon jezdce a maximální mód motoru, takže je možné, že Avinox i S-Works dával větší výkon než Bosch a při limitaci motoru na stejný výkon by Avinox i S-Works dal o něco více výškových metrů.
Pro eliminaci vlivu výkonu motorů pak je tu měření účinnosti motorů (je to z těch stejných testů, ale už odečteno z měření Motor Output Power/Elektrical Input. Tedy skutečná účinnost těch motorů, kde do toho nevstupuju faktor jak byl zrovna nastavený násobič při jízdě (tedy poměr výkonu jezdec vs motor). Z těch měření byla přehledná tabulka na emtbforu.
Bosch, důvod stejný jako většina komponentů Shimano, nebo Rockshox - mají to všude, jsou na to díly, každý to umí a je to ověřené, že ty sítě a díly fungují