V létě na kole: hlavně bezpečně

V létě na kole: hlavně bezpečně

Oblíbenost všech druhů cyklistiky v posledním období narůstá a spolu s během je můžeme bez pochyby zařadit k nejčastěji provozovaným sportům vůbec. Přímo úměrně ale také narůstá i riziko vzniku zranění, k nimž dochází.

Každoročně je na českých silnicích usmrceno několik desítek cyklistů. Podle dostupných dat státního zdravotního ústavu v České republice každý rok podlehne zraněním způsobených při jízdě na kole okolo 50-60 cyklistů.

Zdraví znamená pro každého něco jiného a jeho chápání souvisí s věkem, úrovní vzdělání, životním stylem, sociální skupinou, rasou, národností a mnoha dalšími aspekty. Podle definice Světové zdravotnické organizace (WHO) je zdraví stav plné bio-psycho-sociální
I zde platí, že maximální důraz bychom měli klást na prevenci.
pohody, nejen nepřítomnosti choroby. Zdraví také znamená dobře se cítit a naplno využít své síly. V medicíně také platí, že zdravý člověk má mnoho přání, ale nemocný jen jedno. Zdraví je hodnotou, o kterou bychom měli celoživotně, kontinuálně systematicky a individuálně pečovat.

bezpecnost na cestecyklistika v lete

K poškození zdraví v cyklistice dochází obecně nejčastěji v důsledku pádů. V silniční cyklistice je častá negativní interakce s jinými účastníky silničního provozu, tedy s ostatními cyklisty, chodci nebo motoristy. V horské cyklistice se zase častěji setkáváme s rozličnými druhy pádů, vlivem přírodních překážek, jako například kameny a kořeny v lese, nebo vlivem umělých překážek, dropů a skoků v bike parcích, které jsou v poslední době velmi oblíbené.

Všeobecně lze kategorizovat, že až 75 % smrtelných úrazů v cyklistice je způsobeno zraněním hlavy a toto riziko je bez použití přilby až 20x vyšší. K dalším závažným typům úrazů můžeme zařadit traumata tvrdých a měkkých pojivových tkání. Kromě úrazů se ale také setkáváme s různými akutními stavy, jako je například přehřátí, vyčerpanost, křeče, poruchy vědomí nebo dokonce kardiopulmonální kolapsové stavy organismu.

bezpecnost na ceste, cyklistikaleto a zdravi

I zde platí, že maximální důraz bychom měli klást na prevenci. Je dostupná, jednoduchá, levná a efektivní. K hlavním aspektům patří zhodnocení materiálu, osobní kondice a externích vlivů. Zásadní je používání ochranných prostředků, zejména cyklistické přilby, ale i vhodných reflexních prvků a světel.

...člověk, provozující aktivně nějaký druh sportu, by měl mít alespoň základní povědomí o poskytování první pomoci.
Je prokázáno, že používání barevného cyklistického oděvu s reflexními prvky zvyšuje viditelnost až o 30 %. Důležitá je i ochrana zraku pomocí cyklistických brýlí. Mezi další významné faktory ovlivňující naši bezpečnost a stav zdraví patří určitá míra předvídavosti, dovednosti a znalosti chování v silničním provozu. Všechny tyto aspekty mohou mít v konečném důsledku přímý dopad na naše zdraví.

bezpecne na ceste
Nejlépe můžeme k ochraně našeho zdraví přispět dodržováním jednoduchého cyklistického desatera.
  1. Pečujte o technický stav kola
  2. Buďte vidět!
  3. Pečlivě si naplánujte trasu a zhodnoťte stav kondice
  4. Buďte předvídaví a ohleduplní
  5. Komunikujte s okolím (změna směru jízdy, komunikace ve skupině)
  6. Jízda při pravém okraji s rozestupy, využívání cyklostezek
  7. Dávejte pozor na mrtvé úhly
  8. Během jízdy se soustřeďte a využívejte všechny smysly
  9. Vyhněte se alkoholu a omamným látkám
  10. Kolizi se zraněním nahlaste

cyklistika v lete

V neposlední řadě platí, že člověk, provozující aktivně nějaký druh sportu, by měl mít alespoň základní povědomí o poskytování první pomoci. K tomuto jsou určené různé certifikované kurzy, které probíhají v součinnosti s Českým červeným křížem, státní organizací BESIP, také v rámci edukačních programů při středních a vysokých odborných zdravotních školách, zdravotnických zařízeních nebo v soukromém sektoru, například kryjemevamzada.cz.

Cílem je především osvojení si teorie a praxe u jednotlivých akutních stavů, nácvik zdraví a život zachraňujících postupů pomocí modelových situací a zvládání stresu, či komunikace se záchrannými složkami, čímž se výrazně zvyšuje efektivita záchranné akce.
Zdroj fotografií: archiv autorky
report_problem Našel (našla) jsi v textu chybu?
Ketchkemeeet 
Líbí se Ti tento článek? thumb_up3thumb_down report_problem
clear
Proč se Ti článek nelíbí?
Odeslat zpětnou vazbu
Formulář se odesílá

comment Komentáře

Momentálně se tu nenachází žádný komentář. Můžeš být první.

Abys viděl(a) celou diskusi, musíš být přihlášený/á.
Formulář se odesílá
Přidej komentář
Formulář se odesílá

Podobné články

Jak vybrat helmu – základní rozdělení a tipy

Jak vybrat helmu – základní rozdělení a tipy

Helma je v cyklistice základním bezpečnostním prvkem. Aby ale plnila svou funkci spolehlivě, je třeba vybrat ten správný model.
Test světel KLS: kolik lumenů je potřeba?

Test světel KLS: kolik lumenů je potřeba?

Dny se krátí, ale chuť jezdit je pořád. Je však potřeba to trošku vychytat a na cestu vidět. A taky být vidět. Co nás může zajímat při výběru světla nebo blikačky? Pár světel a rozdílů mezi nimi si ukážeme v tomto testu.
Úrazy hlavy – kraniocerebrální traumata

Úrazy hlavy – kraniocerebrální traumata

Cyklistika je nádherný sport, který nám přináší spoustu obohacení, ale na druhou stranu je třeba počítat i s určitými riziky. Drobné úrazy a oděrky k tomuto sportu prostě patří a jsou jen drobnou daní za nezapomenutelné zážitky. Jak ale rozpoznat situace, u kterých nám může jít dokonce o život?
keyboard_arrow_up