K čemu je dobrý posezónní odpočinek?
Sportovec, který bere svůj trénink vážně, by měl mít na paměti, že právě odpočinek je důležitá součást tréninkového procesu a posouvá nás dopředu. Bez odpočinku nikdy nebudeme lepší a výkonnější.
Trénink je proces, při kterém je naše tělo opakovaně vystavováno zátěži a snaží se adaptovat na vnější podněty. Jízda na kole vede k zatěžování organismu a to je také cílem této činnosti. Z pohledu fyziologie lidského organismu lze s trochou nadsázky také říci, že jde o proces vědomého a systematického ničení, navzdory všem benefitům, které sport člověku také bezesporu přináší. Podstatou tréninku je být blíže a blíže k vytyčeným cílům a k vrcholu možného.
Trénink je založen na střídání a opakování podnětů a tím se dostáváme k cyklu zatížení a odpočinku - zotavení. Vliv zátěže není omezen pouze na dobu jejího trvání, ale pokračuje i po jejím skončení. Rostou požadavky na obnovu energie, stabilizaci vnitřního prostředí, změny ve tkáních a další neodkladné postupy.
Trénink a stabilní zatěžování vyvolávají zákonitě únavu. Nedílnou součástí tréninkového procesu je regenerace. Tento pojem zahrnuje neodkladnou rekonstrukci výkonem poškozených tkání. Ta však nenastane, pokud nebudeme odpočívat. Odpočinek a regenerace jsou tedy plnohodnotnou součástí tréninku.
Otázku „co dělat na podzim a jak odpočívat“ řeší mnoho aktivních sportovců. Letním aktivitám pomalu, ale jistě sezóna končí a přichází období klidu, které je ale velmi důležité pro další sportovní přípravu.
Mezi obecně platná doporučení patří využít krásných a relativně teplých dní babího léta ke klidnému, objemovému tréninku. Prioritou tohoto období by mělo být bavit se svým sportem, bez závodního stresu a odpočinkovou fázi zařadit do programu až později. Ideální je říjen či přelom října a listopadu, ale může to být i mírně později.
Odpočinek by měl být dlouhý přibližně 10 – 14 dní. Pauza je pro organismus sportovce zásadní jak po stránce fyzické, ale neméně důležitá je i složka psychická. Musíte dostat novou chuť do tréninku. Ostatně uvidíte sami, jak vás to po 14 dnech „nicnedělání“ bude táhnout zpět do tréninkového procesu.
Je nesmírně ozdravné „vypadnout“ z procesu a opustit stereotyp tréninkových dní. Dovolit hlavě úplně vypnout a přestat myslet na to, co mám kdy naplánované za fyzickou aktivitu, jak tomu musím přizpůsobit svůj denní režim, ostatní povinnosti a aktivity, stravu a mnoho dalšího.
Pokud jste prodělali v sezóně nějaká zranění či vás čeká nevyhnutelný lékařský zákrok, naplánujte si jejich řešení právě do dní volna. Řada sportovců volí ve fázi odpočinku promyšlenou regenerační strategii, například lázně nebo pobyt v teple u moře. To je na individuálním zvážení každého, ne všem toto vyhovuje.
Dalším důležitým aspektem je rozvrhnout si celou sezónu tak, aby člověk na jejím konci nebyl vlastně úplně zlikvidovaný a i do odpočinkové fáze šel s určitou rezervou.
Doporučuji, zaměřit se po sezóně na několik důležitých aspektů:
- Analyzovat svou závodní sezónu, ideálně se svým trenérem. Detekovat úspěchy i nezdary, abyste mohli odstranit nevhodné a posílit žádoucí.
- Stanovit si reálné a dosažitelné cíle na další sezónu.
- Zaměřit se během odpočinkové fáze na eliminaci námahy.
- Hlídejte si pestrou, výživnou a vyváženou stravu v přiměřeném množství a také svou hmotnost.
- Důkladně si naplánujte strukturu tréninku po pauze.
- Uvědomte si důležitost odpočinku. Je základem pro další tréninkové měsíce, kdy budete budovat celkovou kondici a posilovat tělo. A na to je třeba být odpočinutý.
- Nepřepálit přechod z odpočinkové fáze zpět do tréninku. Začněte trénovat postupně a pomalu přidávejte větší dávky. V plném tréninkovém zatížení byste měli být až po 14 dnech po ukončení volna.
Mnoho sportovců se mylně obává ztráty výkonnosti, ale opak je pravdou. Tělo se zklidní a zregeneruje. Dostatečně dlouhý a kvalitní odpočinek směřuje k odstranění projevů únavy a návratu organismu do výchozího stavu. Cílem je doplnění energetických zásob, odstranění metabolitů vzniklých při zatížení, obnova rovnováhy vnitřního prostředí, podpora anabolických dějů, výstavba a regenerace tkání a snížení svalového a emočního napětí. Tak hurá lenošit!