Od základu: Co s vámi udělá delší pauza od kola?

Dlouhá pauza od kola může znamenat i zhoršení techniky. Jak to změnit?

Znáte to – je léto, jste v nejlepší formě a jezdíte, co to jen dá. Dny v bikeparcích, hodiny strávené na trailech a progres, který děláte byste za nic nevyměnili. Tato situace ale bohužel netrvá věčně. Zmíněný bikerský sen se může v okamžiku změnit na pravý opak. Máte mnoho povinností, rodinných záležitostí a nemáte čas. Dáte si pauzu. Tady to ale celé začíná.

oddychujúci mtb cyklista pozerajúci sa na výhľad na kopce, bicykel MARIN
Celé to budu popisovat z technické stránky ježdění, protože si myslím, že nejsem dostatečně kompetentní na to, abych hledal rozdíly ve výkonnostní stránce cyklisty.

Co se stane, když přestanete jezdit?

Pamatujete si, jakou jste měli nejdelší pauzu od kola (kromě zranění)? Co se s vámi dělo? V jakém stavu byla vaše technika po této pauze?

Pár dní, týden až dva

Když si dáte pauzu na pár dní, tak nic neřešíte. Je to dobré kvůli regeneraci a psychickému odpočinku (např. po dni v bikeparku). Jakmile se však z pár dní stane týden, případně dva, můžete mít ze sebe při jízdě „dřevěný“ pocit. Začínáte si odvykat od rychlosti a ztrácíte kontrolu nad kolem. Jednoduše vyjdete z rytmu. Po hodince jízdy a projetí pár trailů je ale tento pocit pryč.

Každý biker to má jinak. Z vlastní zkušenosti vím, že dvoutýdenní pauza já pro mě maximum, kdy cítím, že kontrola nad kolem je přibližně stejná jako před pauzou.

downhill cyklista v skoku

Měsíční pauza

Po měsíční nebo několikaměsíční pauze od ježdění se můžete cítit, jako byste zapomněli jezdit na kole. Nejen, že se bojíte pouštět do rychlosti, ale ztrácíte i odhad. Stihnu dobrzdit? Jakou rychlost potřebuji na ten skok? Mám se odrazit? Pamatujete si ještě tlaky v kolech a ve vidlici?

Jednoduše jste už vyšli ze cviku a budete potřebovat pár výjezdů, abyste se do toho opět dostali. Spousta cyklistů dělá tu chybu, že začne jezdit tak, jako by se nic nedělo. Potom však přicházejí zbytečné pády a zranění, kterým by se dalo jednoduše předejít.

horský cyklista na bicykli Marin v stúpaní do kopca

Proč přicházejí zranění? Aneb co nedělat a čeho se vyvarovat

Jezdec si dlouhou pauzou od ježdění odvyká od rychlosti, časování technik (dobrzďování, odraz…) a od kontroly nad kolem. Pokud se spustíte z kopce dolů po dvouměsíční pauze jen tak, jako by se nic nestalo, mohou nastat dva scénáře: přijde nebo nepřijde krizová situace.

Pokud nastane, budete ji muset řešit velmi spontánně a v případě, že jezdíte po dlouhé pauze, vaše reakce nebudou na stejné úrovni jako před pauzou. Buďte opravdu trpěliví a dejte si výjezd-dva na rozjetí.

horský cyklista na bicykli Marin

Po dlouhé pauze se uvidí, jestli to myslíte vážně

Pokud toto čtete, pravděpodobně jste zaníceni bikeři, protože ve svém volném čase čtete bikerské články a zajímáte se o cyklistiku. Možná jste si ale i vy prošli obdobím, kdy jste měli delší pauzu. Pamatujete si, jak těžké bylo namotivovat se na pořádný výjezd?

Je to podobné jako se cvičením. Když vyjdete ze cviku a přestanete na půl roku chodit do fitka, první 2-3 týdny po pauze budou pořádně bolet. Stejně je to i s bikem. Ať už budete mít špatnou průměrku, budou vás bolet nohy, nebo nebudete umět ovládat kolo při sjezdu tak, jak byste chtěli, je třeba vydržet. Mám spoustu kámošů, kteří na pár let s bikováním přestali a po dlouhé době se mnou jeli na výjezd na kterém zjistili, jak jim ten adrenalin a euforie z jízdy chyběla.

downhill cyklista v zjazde na bicykli Marin

Po úrazu – jak se do toho postupně dostat?

Nejhorší pauzy jsou v případě pádů. Velice však záleží na tom, jaký pád jste měli naposledy a co to udělalo s vaší psychikou. Máte-li 3 týdny klid, protože jste si narazili stehno, velkou psychickou újmu mít pravděpodobně nebudete (možná budete jezdit opatrněji).
Je třeba si uvědomit, že není kam spěchat.
Pokud se však dáváte do pořádku několik měsíců po zlomenině, bude návrat na kolo náročnější. Psychika hraje v tomto případě velkou roli. Proto doporučuji, abyste byli trpěliví a opatrní.

Jsou i cyklisté, kteří jsou (když to přeženu) nepoučitelní. Dostanou se na kolo po zranění a snaží se hned o to, aby jezdili minimálně na takové úrovni jako před ním. Kvůli netrpělivosti a jejich egu opět riskují své zdraví, což může vést k dalším zraněním.

cyklista v lese, zjazd, downhill
Pokud jste na kole poprvé po těžším úrazu, nemusíte mít ještě 100% kontrolu nad kolem. Stačí, že vás bude při jízdě bolet ruka, popřípadě jiná část těla. Dostanete-li se však opět do krizové situace, kde vás právě zmiňovaná ruka nepodrží, koledujete si o další zranění. Proto když nevíte, jestli jste fit na 100%, jezděte klidně a vyvarujte se těžkým terénům.

Silová stránka

V úvodu článku jsem zmínil, že nebudu moc rozebírat pauzu po výkonnostní stránce. Co je ovšem rozdíl, to je například úbytek síly. Pokud pravidelně cvičíte v posilovně, tak jistě víte, že vám to při sjezdu hodně pomáhá. Po zranění nebo dlouhé absenci cvičení je vaše tělo oslabeno, což bude mít také negativní vliv na jízdu. Neznamená to hned, že musíte jít zvedat železo do nejbližší činkárny. Určitě však přijdou vhod také cviky na střed těla, případně cviky s vlastní váhou.

zjazdujúci cyklista

Jak to mám já?

Snažím se trávit co nejvíce volného času na kole. Někdy však nastane situace jako v úvodu této sezóny, kdy jsem se soustředil na běh a maraton, čímž jsem dával do pozadí horskou cyklistiku. Uprostřed sezóny to byla silniční cyklistika a triatlon.

Avšak pořád mě bavilo sjezdovat a užívat si dny v bikeparcích – a nechtěl jsem, abych ztrácel techniku a kondici. Proto jsem se snažil navštívit alespoň jednou za dva týdny bikepark, k čemuž jsem přidal jeden výjezd na domácích trailech týdně. Ať se mi chtělo nebo ne, prostě takový byl můj plán a díky němu jsem se cítil při sjezdech komfortně.

Po dlouhé pauze jedu velmi lehce. Vynechávám velké skoky, snižuji rychlost a snažím se o to, abych měl co nejlepší kontrolu nad kolem. Když po pár výjezdech cítím, že je čas zrychlovat, tak se zase posunu o něco dál. Snažím se být co nejvíce trpělivý a opatrný.

Je třeba si uvědomit, že není kam spěchat. Profesionální cyklista nebudu. Pokud neskočím nějaký skok dnes, skočím ho zítra - nebo klidně i za měsíc. Můj sen je, abych byl i v 60 komplexní a dobrý jezdec a aby mě to bavilo celý život.

cyklista v zjazde

Co jsem chtěl tímto článkem sdělit?

Někdo si výše uvedenými fázemi při bikování prošel, jiný zase ne. Ať jste v jakékoli situaci, věřte mi, že ten pocit, když se vrátíte po dlouhé době odpočinku na bike, stojí za to. Chtěl bych vás ale také motivovat před zimní sezónou, že kdo chce, cestu si najde. Ať už vám pomůže zimní oblečení, pumptrack, který velmi doporučuji (pro zlepšení techniky), nebo také cyklotrenažér či posilka. Nikdy však není nad to jít jezdit do lesa, což vám dodá endorfiny a ten správný pocit z jízdy.

Přečtěte si také ostatní články ze série Od základu:

Zdroj fotografií: archiv autora
report_problem Našel (našla) jsi v textu chybu?
tomasmartinak 
clear
Proč se Ti článek nelíbí?
Odeslat zpětnou vazbu
Formulář se odesílá
Komentáře

Momentálně se tu nenacházejí žádné komentáře

Abys viděl(a) celou diskusi, musíš být přihlášený/á.
Formulář se odesílá
Přidej komentář
Formulář se odesílá
Podobné články
Od základu: A co na té silniční cyklistice vlastně vidíš?
Proč vlastně se silniční cyklistikou začít a co je v začátcích důležité? Odpověď možná najdeš v článku.
Od základu: 5 tipů, jak projet svůj první trail bezpečně a pod kontrolou
Jízda na kole nám vytváří úsměv na tváři a přináší nám štěstí. Nemusí to však platit v každé situaci. Jízdu si neužijete, pokud jezdíte se strachem, nejistotou a s pocitem nebezpečí.
Od základu: 5 chyb, které vám pokazí požitek z jízdy
Každý udělal za svou éru jízdy na kole nějaké chyby. Díky tomuto článku jich budete dělat minimálně o 5 méně.
keyboard_arrow_up